Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "Second-hand '68"
Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "Second-hand '68". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa.
- 21 października (sobota), godz. 20.30 (Muzeum POLIN, galeria G9)
Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność. Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>
Twórcy koncepcji "Second-hand '68":
- reżyseria / dramaturgia: Patrycja Kowańska
- przestrzeń / kostiumy: Paula Grocholska
- performerzy: Magdalena Fejdasz, Karol Kubasiewicz, Agata Woźnicka
- współpraca koncepcyjna: Bartosz Ostrowski
Po blisko 50 latach od wydarzeń marcowych Muzeum Polin odnalazło zapomniany drewniany kontener - jeden z tzw. „liftów”, do którego emigrujący z Polski Żydzi zmuszeni byli pakować swój dobytek. Trójka performerów w roli kustoszy oficjalnie otworzy skrzynię i zbada jej zawartość w obecności widzów. Co stało się z rzeczami, które trafiły do środka pół wieku temu?
"Second-hand '68" to projekt instalacji performatywnej, której podstawę stanowi praca z obiektem. Umieszczone w skrzyni przedmioty to pretekst do analizy zjawiska emigracji – tej sprzed 50 lat i obecnego kryzysu uchodźczego. Gdzie leżą ich punkty wspólne? Dlaczego te wydarzenia są wypierane ze świadomości zbiorowej? Materiał dla twórców stanowią anonimowe relacje świadków historii Marca’68, współczesne reportaże ukazujące rzeczywistość emigrantów i uchodźców, a także doświadczenia własne związane z funkcjonowaniem tematu migracji w dyskursie publicznym i rozmowach prywatnych. Znajdująca się w centrum przestrzeni skrzynia z przedmiotami emigrantów staje się czarną skrzynką pamięci - prowokuje pytania, domaga się odpowiedzi, zbliża nas do doświadczenia.
Organizatorzy
Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.
Organizator | Mecenas | Współorganizator: | |||
Wsparcie
David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer
Patron instytucjonalny
Patroni medialni