Spektakl

22.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "sześć osiem"

sześć osiemsześć osiemsześć osiemsześć osiemsześć osiemsześć osiemsześć osiemsześć osiem
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "sześć osiem". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa. 


22 października, niedziela, godz. 19.00 (Muzeum POLIN, Klubokawiarnia), POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ >>

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji projektu spektaklu "sześć osiem":

  • Reżyseria: Grzegorz Jaremko
  • Dramaturgia: Łukasz Wojtysko
  • Wideo: Ewa Polska
  • Występują: Lena Schimscheiner, Maciej Grubich, Konrad Wosik

W marcu 1968 roku posłowie koła "Znak" wraz z pisarzem Jerzym Zawieyskim jako jedyni działacze polityczni PRL stanęli w obronie studentów pobitych przez milicję. Miesiąc później Zawieyski wygłosił jeszcze jedno przemówienie, w którym wstawił się za represjonowanymi studentami i Stefanem Kisielewskim, pobitym przez "nieznanych sprawców". I prosił z mównicy sejmowej, by z "bycia Polakiem" nie wykluczać nikogo.

ale kim tak naprawdę był @@@@@zawieyski, żeby coś takiego mówić? był posłem na sejm, ale kim jeszcze???!!! prawda jest taka, że ś.p.  poseł j. zawieyski był!!!!!!! katolikiem. członkiem komunistycznego rządu. prezesem klubu inteligencji katolickiej i czynnym homoseksualistą. był też żydem z tzw. pochodzenia. postacią o zbyt wielu kochankach i zbyt wielu twarzach. Tożsamościowa żydo-ciota o niemożliwych do pogodzeniach elementach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czy taki ktoś powinien być bohaterem spektaklu o wydarzeniach  marcowych? czy takiego bohatera nie lepiej usunąć??? wymienić na innego, wręczyć mu paszport i zaprosić, jak obcego, do wyjazdu?

Twórcy "sześć osiem" odnoszą się do Marca ’68, ale nie będą rekonstruować politycznego kalendarium, protestów studenckich, ani też odtwarzać biografii Jerzego Zawieyskiego. W tamtej historii ich uwagę zwraca przede wszystkim handel tożsamościami i sprawnie działający mechanizm wykluczania, wypierania i zapominania.

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni

18.09.2017