Muzeum

Mural Wilhelma Sasnala na wystawie stałej

Przez cały 2023 rok upamiętniamy bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim. Osiemdziesiąt lat po tych wydarzeniach chcemy pamiętać szczególnie o osobach cywilnych, których bierny opór był równie ważny jak walka z bronią w ręku. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów, Wilhelm Sasnal, zaprojektował mural, który 19 kwietnia tego roku miał powstać na ścianie jednego z budynków na Muranowie. Ostatecznie po protestach ze strony mieszkańców został namalowany i 20 października odsłonięty w przestrzeni naszej wystawy stałej, tzw. G9.

  • Wstęp w ramach biletu na wystawę stałą, w czwartki wstęp wolny

Wilhelm Sasnal – malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. W 1999 roku uzyskał dyplom Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in. w nowojorskich Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, Tate Modern w Londynie, Van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej. W 2006 roku Wilhelm Sasnal dostał nagrodę im. Vincenta van Gogha przyznawaną przez Bonnefanten Museum w Maastricht. W 2021 roku w Muzeum POLIN odbyła się indywidualna wystawa artysty pt. "Taki pejzaż".

 

Upamiętnienie organizowane jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".


Zobacz w portalu wmuzeach.pl: