"Nie idź za mną". Spacer miejski w rocznicę deportacji z getta warszawskiego
Z okazji zbliżającej się rocznicy tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego zapraszamy na spacer miejski, podczas którego wsłuchamy się w głos ofiar wydarzeń z lata 1942 roku.
- 20 lipca (sobota), godz. 14:30-16:30
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET →
- Prowadzenie: Katarzyna Jankowska
- Miejsce zbiórki: hol główny muzeum
W ciągu dwóch miesięcy, od 22 lipca do 21 września 1942 roku Niemcy deportowali do ośrodka natychmiastowej zagłady w Treblince nie mniej niż 254 tysiące warszawskich Żydów – jedną czwartą przedwojennych mieszkańców stolicy. W trakcie spaceru oddamy głos Żydom i Żydówkom opisującym tamte tragiczne wydarzenia, wczytamy się w poezję Władysława Szlengla i Icchaka Kacenelsona. Spróbujemy odnaleźć w dzisiejszej topografii osiedla Stawki przebieg torów kolejowych i rampy.
Spacer organizowany jest w ramach naszego cyklu "Wszystkie odcienie historii".
Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
Prosimy przygotować się do przejścia kilku kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień – wodę do picia i nakrycie głowy.
Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN. Współautorka scenariuszy zajęć online dla młodzieży i dorosłych, autorka scenariusza oprowadzania "Krajobraz Zagłady", koordynatorka projektu dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów dla liderów edukacji żydowskiej. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies oraz żydowskim modernizmem w sztuce. Ostatnio odkrywa historię kuchni żydowskiej oraz uczy się tworzenia filmów ukazujących Warszawę z różnych perspektyw.