Film
2.10.2016

"Nie płacz kiedy odjadę" - premiera filmu poświęconego Wandzie Sieradzkiej

Nie płacz kiedy odjadę - premiera filmu
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego "Nie płacz kiedy odjadę", poświęconego Wandzie Sieradzkiej, cudem ocalonej z Holokaustu polskiej dziennikarce, tłumaczce i poetce. Projekcja połączona będzie ze spotkaniem z reżyserem filmu, Sławomirem Grünbergiem i dyrektorem Ruchu Promocji Piosenki im. Wandy Sieradzkiej, Zygmuntem Sieradzkim.


Tytuł filmu "Nie płacz kiedy odjadę” nawiązuje do przeboju, który w latach 60. rozsławił włoski gwiazdor, Marino Marini. Słowa napisała właśnie Wanda Sieradzka - kobieta, która przeżyła warszawskie getto i cudem ocalała z Holokaustu.

Niezwykłe losy Sieradzkiej przedstawia w swoim najnowszym filmie laureat nagrody EMMY, Sławomir Grünberg. Twórca "Karskiego i władców ludzkości" kreśli fascynujący portret psychologiczny, pozwalając by o Wandzie opowiedzieli jej znajomi, przyjaciele i syn, Zygmunt. W ścieżce dźwiękowej usłyszymy niezapomniane szlagiery polskiej muzyki. 

Po seansie dyskusję na temat filmu z udziałem reżysera oraz syna Wandy Sieradzkiej, Zygmunta, poprowadzi Remigiusz Grzela.

2 października 2016, godz. 18:00, audytorium, wstęp wolny

Zobacz zwiastun filmu

 

Weź także udział w:

 

O filmie

  • reż. zdj. scen. Sławomir Grünberg
  • producent wykonawczy: Zygmunt Sieradzki
  • montaż: Matylda Kawka
  • dźwięk: Tomasz Dukszta C.A.S.
  • post produkcja: DI Factory
  • film dokumentalny, film z angielskimi napisami, czas trwania: 56 min.
  • produkcja: USA/Australia/Polska 2016

 

O bohaterce

WANDA R. SIERADZKA DE RUIG, ps. Elżbieta (ur. 29 września 1923 w Łodzi, zm. 1 stycznia 2008 w Haarlem) – polska dziennikarka, tłumaczka, poetka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy telewizyjnych.

Była autorką wielu znanych przebojów, m.in.: "Nie płacz kiedy odjadę" wykonywanego przez Marino Mariniego, "Nie mów nic" do muzyki Mariniego, wykonywanej przez zespół Czerwone Gitary, "Gdzie są chłopcy z tamtych lat" z repertuaru Sławy Przybylskiej. Była członkinią Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.

W czasie II wojny światowej była łączniczką Komendy Głównej Armii Krajowej. Jako poetka debiutowała w 1945 roku w Szwajcarii i w tym samym roku rozpoczęła pracę w służbie dyplomatycznej. Od 1950 roku pracowała jako dziennikarka. W latach 1960–1988 była członkiem Redakcji Programów Rozrywkowych TVP. Prowadziła autorski program telewizyjny "Zza wachlarza pani Wandy". Była tłumaczką sztuk teatralnych i filmów fabularnych.

Od roku 1986 mieszkała w Aerdenhout. Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym holenderskiej Polonii. Była redaktorką kwartalnika Scena Polska w Holandii i działaczką Stowarzyszenia Scena Polska w Holandii. Do ostatnich niemal dni tworzyła poezję; w 2006 roku wydała tomik zawierający teksty napisanych przez nią piosenek oraz stare i najnowsze wiersze.