Dla dzieci
3.02.2019

Niedziela rodzinna: I Ty masz prawo! Decyduj o swoich prawach

Niedziela rodzinna "I Ty masz prawo! Decyduj o swoich prawach"
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W pierwszą niedzielę lutego zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na niedzielę rodzinną pod hasłem "I Ty masz prawo! Decyduj o swoich prawach". Oprócz zwiedzania wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących zorganizwoanych tego dnia.

 • 3 lutego (niedziela), godz. 10.00-20.00

Wydarzenia towarzyszące:

 • 10.00-20.00 - Wystawa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości
   
 • 10:00; 13:00 - AniMaćki na wystawie – spotkanie warsztatowe

  Propozycja spotkań edukacyjno-warsztatowych o otwartej i swobodnej formule. W podanych godzinach na wystawie "W Polsce króla Maciusia” będzie można spotkać muzealnych animatorów, którzy zaproszą do wspólnej podróży po Polsce Króla Maciusia. Razem z nimi wejdziecie „do książki” i w wielozmysłowej scenografii, dzięki angażującym opowieściom wcielicie  się w postać małego króla z książki Janusza Korczaka. Sprawdzicie, czy trudno jest rządzić państwem, by później wypróbować własnych sił w przestrzeni gier i zabaw. Wypróbujecie działanie maszyny do głosowania, kalejdoskopu, w którym można ułożyć świat ze swoich marzeń a w przebieralni dowiecie się kto i jak dba o państwo na co dzień. Nasi animatorzy pomogą Wam odkryć  wszystkie interaktywne gry i zabawy na wystawie, dzięki ich wskazówkom i dodatkowym zadaniom znajdziecie wspólnie odpowiedź na pytania: w jakim świecie chcemy żyć? co nas łączy i czy trudno jest nam się dogadać? Ile kosztują reformy i kto dba na co dzień o państwo? Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki
   
 • 11:00-14:00 - "I Ty masz prawo! Decyduj o swoich prawach" - warsztaty rodzinne

  Mamy prawo do zabawy, mamy prawo do tajemnicy, mamy prawo do tego, aby ktoś nas wysłuchał. Na warsztatach oddamy głos dzieciom. Porozmawiamy o prawach dziecka - w domu, wśród rówieśników, w przedszkolu, szkole czy państwie.  Następnie metodą sitodruku wykonamy lniane tablice z wybranymi wspólnie najważniejszymi prawami, tak, aby o nich pamiętać każdego dnia.
   
 • 14:30 – Drużyna bohaterów, reż. Henry Rincón – pokaz filmowy, sala konferencyjna A

  Rodzice wysyłają 9-letniego Eduardo do szkoły z internatem. Chłopiec nosi protezę nogi i nie ma szans dostać się do szkolnej drużyny piłkarskiej. Ale dlaczego nie można wystawić w lokalnym turnieju dwóch drużyn? Chłopiec jest odważny i zdeterminowany, by zawalczyć o swoje prawa.
  Film rekomendowany dla dzieci powyżej 9 roku życia.