Noc Muzeów – Co słychać w POLIN?
Po raz kolejny zapraszamy Was na Noc Muzeów, która odbędzie się pod hasłem "Co słychać w POLIN?".
- 13 maja (sobota), godz. 19.00-01.00
- Wstęp bezpłatny
- Przeczytaj ogłoszenie w języku ukraińskim >>
- Uwaga! 13 maja muzeum jest czynne do 18.00, na Noc Muzeów otwiera się ponownie o 19.00
Jedynie tej nocy będziecie mieli okazję poznać nieznane historie dotyczące naszej wystawy stałej – przewodnicy oprowadzą Was po najciekawszych zakątkach ekspozycji i podzielą się z Wami wyjątkowymi historiami, zarówno tymi związanymi z kulturą żydowską, jak i tymi, które dotyczą pracy przewodnika. Ale to nie wszystko! "Co słychać w POLIN?" będzie szansą na zwiedzenie zakamarków budynku niedostępnych na co dzień dla publiczności, a na najmłodszych czekać będą warsztaty kreatywne w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia".
Hasło "Co słychać w POLIN?" traktujemy również dosłownie i zapraszamy na wyjątkową niespodziankę dźwiękową. Artyści związani z festiwalem WarszeMuzik zaprezentują wkomponowane w przestrzeń wystawy stałej współczesne interpretacje żydowskich utworów i aranżacje inspirowane niezwykłymi postaciami i utworami literackimi.
A co u nas nowego? W trakcie całego wydarzenia zapraszamy również do zwiedzania otwartej w kwietniu wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia" i Galerii "Dziedzictwo", którą niedawno poszerzyliśmy o historię polskich imigrantów, braci Warner, założycieli wytwórni filmowej Warner Bros. Wyjątkowo tej nocy zapraszamy również na miniwykłady genealogiczne w Centrum Informacji Historycznej.
Program Nocy Muzeów 2023 – "Co słychać w POLIN?"
Co słychać na wystawie stałej?
- godz. 20.00 i 21.00 – spacery w języku ukraińskim
- godz. 20.30 i 21.30 – spacery w języku polskim
- miejsce zbiórki: hol główny
Zapraszamy na podróż z przewodnikiem po wystawie stałej Muzeum POLIN. Opowiemy m.in. o źródłach muzyki żydowskiej oraz klezmerach. Zajrzymy do miejsca, w którym pracowali najwybitniejsi kantorzy oraz wsłuchamy się w dźwięki przedwojennej żydowskiej ulicy. Na trasie spaceru znajdą się specjalne punkty, w których będziecie mieli okazję wysłuchać współczesnych interpretacji żydowskich kołysanek, mazurów i poezji śpiewanej na żywo!
- godz. 22.30 – spacer w języku polskim w Galerii "Dziedzictwo"
- prowadzenie: kuratorka dr Tamara Sztyma
- miejsce zbiórki: hol główny
Zaprezentowane zostaną następujące utwory:
- VIGLID – muzyczne spotkanie sześciu kobiet, którego nicią są melodie starych, żydowskich kołysanek. To muzyczna podróż do prostych melodii, zasnutych mgłą;
- Ania Karpowicz (flety) / Lilianna Krych (psałterium) / Marta Piórkowska (skrzypce);
- "Di rajze ahejm" – utwór na podstawie wiersza Ireny Klepfisz – poetki urodzonej na terenie getta warszawskiego w 1940 roku, artystki i działaczki społecznej. To kompozycja w nurcie site-specific wykorzystująca instrumenty akustyczne i elektroniczne oraz nagrania terenowe;
- Ania Karpowicz (kompozycja);
- Jewish Mazurkas: Aleksander Tansman, Mieczysław Wajnberg, Josima Feldszuh i Władysław Szpilman – program solowy złożony wyłącznie z mazurków, przybliżający twórczość kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia – Aleksandra Tansmana i Mieczysława Wajnberga, przygotowany w mikrowersji specjalnie na Noc Muzeów;
- Marek Bracha (fortepian).
Artyści:
- Ania Karpowicz i Marek Bracha – kuratorzy WarszeMuzik,
- Lilianna Krych – dyrygentka,
- Marta Piórkowska – Hashtag Ensemble.
Co słychać na korytarzach? – spacery pracowników i pracowniczek
- godz. 19.30, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wyglądają podziemia muzeum, co kryje pracownia konserwatorska lub ile chałek można upiec w pracowni kulinarnej?
Jak co roku kontynuujemy cieszące się dużą popularnością spacery po muzeum prowadzone przez pracowników i pracowniczki różnych działów po niedostępnych na co dzień miejscach. Otwieramy dla Was przestrzenie biurowe i zdradzamy, co słychać na korytarzach.
Spacery rozpoczynają się w holu głównym, przy kasach muzeum i trwają około 30 minut. Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszenia do punktu informacji przed spacerem.
Harmonogram:
- godz. 19.30 – przestrzenie biurowe – Jolanta Gumula, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych;
- godz. 20.30 – Pracownia kulinarna "U Fani" – Magdalena Maślak, Kierowniczka Działu Programów Społecznych i Kulturalnych. Spacer tłumaczony na polski język migowy;
- godz. 21.00 – spacer po budynku w języku ukraińskim – Mychajło Zubar, Specjalista ds. Promocji w Dziale Promocji i Marketingu;
- godz. 21.30 – pracownia konserwatorska i magazyn – dr Renata Piątkowska, Główna Kuratorka Zbiorów;
- godz. 22.00 – Dział Bezpieczeństwa – Jacek Szczygieł, Kierownik Działu Bezpieczeństwa.
Wieczorne warsztaty w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- godz. 19.00-22.00
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- dzieci z opiekun(k)ami mogą wchodzić na warsztaty bez kolejki wejściem administracyjnym od ul. Anielewicza, nasi wolontariusze będą zaprowadzać rodziny do naszej przestrzeni.
Po nocy pełnej wrażeń, jakże miło będzie później przyłożyć głowę do własnoręcznie wykonanej, miękkiej, bawełnianej poduszki! Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do udziału w kreatywnych warsztatach "U króla Maciusia".
Nocna fotobudka
- godz. 19.00-00.00
Pstryk, Pstryk! Zapraszamy do holu głównego na pamiątkowe zdjęcie.
"Czy mam żydowskie korzenie?" – miniwykłady w Centrum Informacji Historycznej
- godz. 20.00 i 21.00
Zapraszamy do Centrum Informacji Historycznej wszystkich entuzjastów genealogii. Nasi pracownicy opowiedzą, jak rozpocząć podstawowe działania poszukiwacze swoich korzeni, w tym, jak dowiedzieć się, czy w rodzinie mamy żydowskie korzenie.
Centrum będzie otwarte do godz. 22.00. Zapraszamy też gości na indywidualne konsultacje genealogiczne.