Nauka

„Odsłony wystawy głównej”

Mapa Odsłony średniowiecza.
fot. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

9 grudnia 2013 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Odsłony wystawy głównej” w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prof. Hanna Zaremska (Instytut Historii PAN) wygłosi wykład pt. „Historyk w muzeum. Galeria średniowieczna w Muzeum Historii Żydów Polskich”.

Skąd i kiedy Żydzi przybyli na polskie ziemie? Dlaczego tam pozostali? Jak opowiedzieć o 500 latach żydowskiej historii na 300 metrach kwadratowych galerii średniowiecznej? Na te pytania odpowie prof. Hanna Zaremska – mediewistka, autorka wielu publikacji poświęconych średniowiecznej historii Żydów polskich. Prof. Zaremska jest także twórczynią koncepcji i scenariusza galerii „Pierwsze spotkania”, opowiadającej o dziejach Żydów na polskich ziemiach od X do początku XVI w.

***

Cykl wykładów „Odsłony wystawy głównej” przybliża treść ekspozycji i kulisy jej postawania przed jej otwarciem w drugiej połowie 2014 r. Podczas comiesięcznych spotkań naukowcy i kuratorzy opowiadają o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie towarzyszyły procesowi tworzenia wystawy.

Miejsce: sala projekcyjna.

Wykład tylko w języku polskim.

Wstęp wolny.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”