Czytelnia POLIN: promocja książki "Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji"

Książka prof. Michaela Rothberga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles była w ostatnim dziesięcioleciu najgłośniej dyskutowaną na świecie pozycją o pamięci. We wrześniu nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich ukazało się jej polskie tłumaczenie.
Autor ukazuje w nowym świetle współczesną kulturową pamięć Zagłady, wykorzystując szeroki zakres porównań - geopolitycznych, kulturowych i historycznych. Pisze o tym, jak pamięta się Zagładę w Berlinie, Paryżu, Warszawie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, a także jak ta pamięć jest zapożyczana i przekształcana przez inne grupy - kulturowe i etniczne - do upamiętniania własnej historii, szczególnie cierpień doznanych w epoce kolonizacji.
Co ważne, Rothberg odchodzi od interpretowania tych zapożyczeń i odwołań jako rywalizacji w cierpieniu, proponując w zamian pojęcie „pamięci wielokierunkowej”, odwołujące się do współpracy i solidarności. Wobec współczesnych wyzwań stojących przed Europą, szczególnie dyskusji dotyczącej wielokulturowości, imigrantów i integracji, książka amerykańskiego naukowca nie traci na aktualności.
Czy jego propozycja ma szanse zyskać uznanie w Polsce, wewnętrznie podzielonej i skonfliktowanej wokół trudnej historii? To pytanie jest tym bardziej wymowne, że Warszawa, getto warszawskie i Pomnik Bohaterów Getta zajmują szczególne miejsce w refleksji Rothberga.
W dyskusji wzięli udział: prof. Michael Rothberg, dr Katarzyna Bojarska - tłumaczka książki, kulturoznawczyni i prof. Adam Lipszyc z IFiS PAN.
Prowadzenie: dr Małgorzata Pakier z Muzeum POLIN.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu seminariów Genealogie Pamięci w Europie Środkowo-Wschodniej, współorganizowanego przez Muzeum POLIN, Pracownię Pamięci Instytutu Socjologii UW, Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz Kulturę Liberalną.
Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania |