Koncert
27.03.2022

Pieśni do słów Zuzanny Ginczanki na sopran i fortepian

Zuzanna Ginczanka
fot. MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS

W Audytorium Muzeum POLIN usłyszymy 7 premierowych kompozycji: pieśni do słów Zuzanny Ginczanki, skomponowanych przez polskie kompozytorki: Alicję Gronau, Annę Ignatowicz-Glińską, Monikę Kędziorę, Katarzynę Kwiecień-Długosz, Łucję Szablewska, Ewę Fabiańską-Jelińską i Martynę Kosecką.

Pieśni wykona pomysłodawczyni projektu, znakomita sopranistka Aleksandra Resztik. Przy fortepianie partnerować jej będzie ceniona kameralistka Katarzyna Ewa Sokołowska. Nad interpretacją słowa i wyrazem aktorskim czuwała Małgorzata Kaczmarska.

Zuzanna "Sana" Ginczanka, zachwycona poezją Tuwima i Szelburg-Zarembiny, wybrała język polski jako język swojej sztuki, mimo że w jej domu mówiono po rosyjsku. Związana z warszawską awangardą poetka była nazywana "żydowską gazelą", "Sulamitą" z "Pieśni nad Pieśniami" i "Gwiazdą Syjonu". Stolica żyła jej mitem – budziła zachwyt nie tylko za sprawą wierszy, ale także oszałamiającej urody. Jednak maska "pięknej Żydówki" w czasie wojny okazała się piętnem. Zadenuncjowana poetka została rozstrzelana przez Niemców.

Program koncertu: 

  • Monika Kędziora – "Maj 1939"
  • Alicja Gronau – "Gramatyka wg Ginczanki"
  • Ewa Fabiańska-Jelińska – "Wyjaśnienie”, "Erotofizyka”
  • Martyna Kosecka – "Zbłąkane miasta. Do wiersza Zamiast różowego listu"
  • Katarzyna Kwiecień-Długosz – "Dwie pieśni do słów Zuzanny Ginczanki. Wiersz o radosnym czekaniu. Przepis na prostotę życia"
  • Łucja Szablewska – "Posucha"
  • Anna Ignatowicz-Glińska – "Trzy pieśni do słów Zuzanny Ginczanki. Obcość. Agonia. Labirynt obłędny".

Logotypy organizatorów i partnerów koncertu. Na końcu napis Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partner

Logo Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Mecenasem Sceny Muzycznej Muzeum POLIN jest Jankilevitsch Foundation.