Koncert
28.02.2021 - online

POLIN Music Festival: SONICO

Od pierwszej edycji POLIN Music Festivalu, niedzielny koncert finałowy płynie w rytm tanga. Opowiadaliśmy już o związkach tanga z judaizmem, o wkładzie emigrantów z Europy środkowo-wschodniej w rozwój tanga, tak u jego początków jak i tango nuevo, wreszcie do tanga zaprosiliśmy orkiestrę kameralną. W programie tegorocznej edycji festiwalu nie mogliśmy przmilczeć 100 rocznicy urodzin Astora Piazzolii.

Podczas POLIN Music Festivalu #online będziemy mogli jako pierwsi usłyszeć materiał z nowej płyty zespołu SONICO pt. „Piazzolla vs Rovira: The Edge of Tango”. Projekt ten poświęcony jest pierwszemu awangardowemu zespołowi Piazzolli: Octeto Buenos Aires. Sam Piazzolla spalił rękopisy muzyki napisanej na ten skład, jednak została ona zrekonstruowana i teraz powraca do nas w nowej interpretacji zespołu SONICO.

Podczas koncertu artyści zestawią muzykę Octeto Buenos Aires z kompozycjami napisanymi przez innego wielkiego innowatora tanga: Eduardo Rovirę, dla jego Octeto La Plata. W świat tych dwóch wielkich muzyków zabierze nas Ariel Eberstein – argentyński kontrabasista o polsko-żydowskich korzeniach, który w roku 2019 gościł na naszej scenie jako kurator koncertu „Del Gueto a la Milonga”.

SONICO to zespół założony w Belgii w 2015 roku z inicjatywy Ariela Ebersteina. Zespół włożył wiele wysiłku w przywrócenie należnego miejsca muzyce Eduardo Roviry – kompozytora kluczowego dla rozwoju tango nuevo, artysty, który w swej twórczości łączył tango i muzykę klasyczną, pozostawiając własny ślad na awangardowej scenie Buenos Aires lat sześćdziesiątych. 

SONICO: 
Lysandre Donoso (FR/CH) – bandoneon I
Carmela Delgado (FR/SP) – bandoneon II
Stephen Meyer (USA) - skrzypce 
Daniel Hurtado (SP) – drugie skrzypce
Guillaume Lagravière (FR) – wiolonczela
Camilo Cordoba (AR/IT) – gitara
Ariel Eberstein (AR/BE) – kontrabas
Ivo De Greef (BE) – fortepian