Wykład

Posłuchaj wykładu: Polskie korzenie i związki Uniwersytetu Hebrajskiego

Obraz przedstawia scenę rodzajową.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Powstanie Uniwersytetu Hebrajskiego było wydarzeniem bezprecedensowym w świecie akademickim – nie został on bowiem założony przez państwo, ale przez ruch syjonistyczny, czyli inicjatywę ideologiczno-polityczną. Miał być uniwersytetem narodu żydowskiego, a jego budowa była wspierana przez komitety przyjaciół w wielu krajach zamieszkiwanych przez diasporę żydowską.

Wysłuchaj nagrania z wykładu nt. korzeni Uniwersytetu Hebrajskiego >>

Komitet w Polsce był pierwszym i jednym  z najaktywniejszych w okresie międzywojennym.

Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, żydowskiej społeczności akademickiej oraz instytucji polskich byli obecni na oficjalnym otwarciu uczelni w 1925 r. Komitet Przyjaciół wznowił swoją działalność po wojnie pod przewodnictwem Juliana Tuwima. Przez cały ten okres władze polskie wspierały uczelnię, zabiegając o stworzenie tam programu badawczego w dziedzinie polonistyki. Inicjatywa ta została ponownie podjęta po wznowieniu relacji dyplomatycznych między Polską i Izraelem na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Wykład zilustruje powyższe oraz wiele innych wątków polskich w historii Uniwersytetu Hebrajskiego.

Wykład poprowadzi prof. Hanoch Gutfreund, który pełnił funkcję prezydenta Uniwersytetu Hebrajskiego. Jako fizyk teoretyczny był założycielem kilku instytutów badawczych m. in. Centrum Obliczania Neuronowego. Jest również opiekunem archiwum i spuścizny intelektualnej po Albercie Einsteinie.

18 października (wtorek), godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład w języku polskim.