Film

21.02.2015 17:00

„Porządny”, reż. Vanessa Lapa, 2014 r.

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Heinrich Himmler zmarł, zażywszy cyjanek, pod koniec maja 1945 roku. Kilkanaście dni wcześniej do jego domu w Gmund wkroczyli żołnierze amerykańskiej 88 dywizji piechoty, odnajdując listy, dokumenty i zdjęcia, które stały się punktem wyjścia filmu Vanessy Lapy. Poznajemy sylwetkę szefa SS, Gestapo, wreszcie ministra spraw wewnętrznych. 

Himmler był jednym z największych zbrodniarzy nazistowskich. Człowiekiem, który wydał rozkaz likwidacji wszystkich gett żydowskich w okupowanej Polsce. Odpowiadał za eksterminację i prześladowania Romów i Sinti, osób chorych i niepełnosprawnych, a także homoseksualistów. 

Vanessa Lapa próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim prywatnie był Heinrich Himmler i jakie wartości wpajał swojej córce, która po wizycie w Dachau pisała, że „było cudownie”.

Blok filmów dokumentalnych „Co nowego w Izraelu?”

Od lutego spotkania z filmem w Muzeum POLIN będą się odbywały w weekendy raz w miesiącu. Zaczynamy od cyklu nowych dokumentów izraelskich z ostatnich edycji festiwalu Planet + Doc. Cykl rozpocznie biografia nazistowskiego zbrodniarza, następnie poznamy pełną napięcia historię palestyńskiego szpiega i izraelskiego agenta, a na koniec zaprezentujemy  dylematy byłych szefów wywiadu.

21 lutego, godz. 17, wstęp wolny.

29.01.2015