Film

22.02.2015 17:00

„Szin Bet. Strażnicy Izraela”, reż. Dror Moreh, 2012 r.

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Izraelska Służba Bezpieczeństwa Ogólnego (Szerut a-Bitachon ha-Klali), znana jako Szabak lub Szin-Bet została uformowana kilka tygodni po powstaniu państwa od początku zagrożonego terroryzmem. Dror Moreh, reżyser filmu, wkracza do pilnie strzeżonego świata kontrwywiadu. Rozmawia z byłymi szefami Szin-Betu o kulisach ich pracy.

Nieczynni już agenci przedstawiają swoje spojrzenie na konflikt palestyńsko-izraelski, opowiadają o zabójstwach, nalotach i torturowaniu więźniów. Zastanawiają się nad metodami pracy, przemocą, dialogiem i ceną ludzkiego życia. „Szin Bet. Strażnicy Izraela” był izraelskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Blok filmów dokumentalnych „Co nowego w Izraelu?”

Od lutego spotkania z filmem w Muzeum POLIN będą się odbywały w weekendy raz w miesiącu. Zaczynamy od cyklu nowych dokumentów izraelskich z ostatnich edycji festiwalu Planet + Doc. Cykl rozpocznie biografia nazistowskiego zbrodniarza, następnie poznamy pełną napięcia historię palestyńskiego szpiega i izraelskiego agenta, a na koniec zaprezentujemy  dylematy byłych szefów wywiadu.

22 lutego, godz. 17, wstęp wolny.

30.01.2015