Nauka

4.11.2019

Praca i Pasja. Warszawscy architekci budujący nowoczesną Gdynię

Zespół budynków biurowo-mieszkalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbudowany przy ul. 10 Lutego 24 i 3 Maja 22/24 wg projektu Romana Piotrowskiego, foto „Mare Nostrum”, 1938 r.

Grzegorz Mika, popularyzator wiedzy o modernizmie w Warszawie, opowie o warszawskich architektach modernistycznych, którzy tworzyli nowoczesną Gdynię.

4 listopada (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

Gdynia w dwudziestoleciu była jednym z miejsc na mapie młodego kraju, które rozwijało się zarówno dzięki inwestycjom państwowym, jak i inicjatywie prywatnej, instytucjom oraz mieszkańcom tworzącym nowe miasto.

Gdynia w latach trzydziestych była jednym z nowych ośrodków miejskich, które rozwijały się pomimo wieloletnich okresów złej koniunktury ekonomicznej. Nad morze ściągały tysiące ludzi – samemu bądź z rodzinami, liczący przede wszystkim na możliwość znalezienia stałej pracy i miejsca zamieszkania. Również architekci z biegiem lat co raz częściej wybierali Gdynię jako swoistą Ziemię Obiecaną Dwudziestolecia – nowoczesne miasto, rozwijające się wraz z całym województwem Pomorskim, gdzie można było pracować i budować. Z czasem architekci pochodzący z Warszawy stali się znaczącą grupą wśród pomorskiego środowiska zawodowego zarówno w Gdyni, jak również poprzez projekty wysyłane i realizowane w gdyńskich konkursach.

Podczas wykładu poznamy sylwetki najważniejszych architektów oraz realizacje ich autorstwa, łączące Gdynię z Warszawą poprzez nowoczesną modernistyczną architekturę. Zbigniew Karpiński, Jan Stefanowicz, Bohdan Lachert i Józef Szanajca, Bohdan Damięcki, Roman Piotrowski, Stanisław Odyniec Dobrowolski i inni warszawscy architekci oraz ich gdyńskie realizacje będą tematem wykładu mgr. arch. Grzegorza Miki, badacza polskiej architektury nowoczesnej XX wieku.

Wykład w języku polskim.

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
 

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”, autor książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury" (2017). Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Prowadzi stronę internetową "Warszawski Modernizm 1905 - 1939", zajmującą się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego. Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych przez warszawskie instytucje kultury.


Wydarzenie towarzyszy wystawie „Gdynia – Tel Awiw”.

16.09.2019