Nauka
4.11.2019

Relacja audio: Praca i Pasja. Warszawscy architekci budujący nowoczesną Gdynię

Zespół budynków biurowo-mieszkalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbudowany przy ul. 10 Lutego 24 i 3 Maja 22/24 wg projektu Romana Piotrowskiego, foto „Mare Nostrum”, 1938 r.

Grzegorz Mika, popularyzator wiedzy o modernizmie w Warszawie, opowiadał o warszawskich architektach modernistycznych, którzy tworzyli nowoczesną Gdynię.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (4.11.2019):


Gdynia w dwudziestoleciu była jednym z miejsc na mapie młodego kraju, które rozwijało się zarówno dzięki inwestycjom państwowym, jak i inicjatywie prywatnej, instytucjom oraz mieszkańcom tworzącym nowe miasto.

Gdynia w latach trzydziestych była jednym z nowych ośrodków miejskich, które rozwijały się pomimo wieloletnich okresów złej koniunktury ekonomicznej. Nad morze ściągały tysiące ludzi – samemu bądź z rodzinami, liczący przede wszystkim na możliwość znalezienia stałej pracy i miejsca zamieszkania. Również architekci z biegiem lat co raz częściej wybierali Gdynię jako swoistą Ziemię Obiecaną Dwudziestolecia – nowoczesne miasto, rozwijające się wraz z całym województwem Pomorskim, gdzie można było pracować i budować. Z czasem architekci pochodzący z Warszawy stali się znaczącą grupą wśród pomorskiego środowiska zawodowego zarówno w Gdyni, jak również poprzez projekty wysyłane i realizowane w gdyńskich konkursach.

Podczas wykładu poznaliśmy sylwetki najważniejszych architektów oraz realizacje ich autorstwa, łączące Gdynię z Warszawą poprzez nowoczesną modernistyczną architekturę. Zbigniew Karpiński, Jan Stefanowicz, Bohdan Lachert i Józef Szanajca, Bohdan Damięcki, Roman Piotrowski, Stanisław Odyniec Dobrowolski i inni warszawscy architekci oraz ich gdyńskie realizacje byli tematem wykładu mgr. arch. Grzegorza Miki, badacza polskiej architektury nowoczesnej XX wieku.

Wykład w języku polskim.

 

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”, autor książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury" (2017). Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Prowadzi stronę internetową "Warszawski Modernizm 1905 - 1939", zajmującą się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego. Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych przez warszawskie instytucje kultury.


Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".