Nauka
11.02.2021 - online

Rewolucja w imię tradycji

Naomi Seidman będzie rozmawiać o swojej nowej książce pt. "Sarah Schenirer and the Bais Yaakov Movement: A Revolution in the Name of Tradition" z Shaulem Stampferem i Dariuszem Dekiertem. Gospodarzem cyklu "What's New, What's Next? Book Talks" w ramach Global Education Outreach Program jest Antony Polonsky, główny historyk programu GEOP Muzeum POLIN, który będzie zarazem moderatorem spotkania. 

  • 11 luty (czwartek) 2021 godzina 20.00 CET/ 14:00 EST / 11:00 PST / 21:00 Izrael
  • Dyskusja w języku angielskim

Książka "Sarah Schenirer and the Bais Yaakov Movement: A Revolution in the Name of Tradition", wydana przez Liverpool University Press, zdobyła nagrodę Barbara Dobkin Award for Women's Studies i była nominowana do National Jewish Book Awards w kategorii "Edukacja i tożsamość żydowska" w 2019 roku. 

Naomi Seidman bada życie i twórczość Sary Schenirer (1883-1935), założycielki systemu szkół religijnych Bais Yaakov dla żydowskich dziewcząt w Polsce. Pomysł zrodził się nie w jej rodzinnym Krakowie, ale w Wiedniu, w synagodze rabina Mojżesza Dawida Flescha, który pod wpływem myśli Samsona Rafaela Hirscha szukał odpowiedniego miejsca dla ortodoksyjnych Żydówek we współczesnym świecie. 

Szkoły założone przez Schenirer w międzywojennej Polsce wywarły wielki wpływ na tradycyjne społeczeństwo żydowskie zagrożone asymilacją i nowoczesnością, wychowując pokolenie religijnych dziewcząt do aktywnego udziału w życiu swojej społeczności. Ruch rozrastał się 
w zdumiewającym tempie, obejmując szkoły średnie, seminaria nauczycielskie, programy letnie, szkoły zawodowe i ruchy młodzieżowe w Polsce i poza jej granicami. Szkoły Bais Jaakow kwitną do dziś w Izraelu i w całej diasporze.

Seidman bada napięcia, które ten ruch charakteryzowały jako rewolucję w imię tradycji. Analizuje powstanie ruchu i bada wpływy socjalizmu, feminizmu, syjonizmu i polskiej polityki wyborczej na ten proces. Analizuje również historię ruchu Bais Jaakow - od jego powstania w międzywojennym Krakowie, poprzez Zagładę w czasie Holokaustu aż po rolę, jaką odegrał w odbudowie ortodoksji w kolejnych dekadach.

Shulamit Magnus, profesorka żydowskich studiów i historii oraz dyrektorka programu studiów żydowskich w Oberlin College, pisze o książce tak:

"Skrupulatnie zbadana, wnikliwa i elegancko napisana książka profesor Seidman, pełna fascynujących zdjęć (kolorowa fotografia na okładce jest bezcenna), stanowi najbardziej znaczący wkład w badania naukowe i prawdopodobnie zostanie uznana za kluczowe źródło na temat historię Sary Schenirer i ruchu Bais Jaakow. Książka ta stanowi istotny wkład w historię kobiet żydowskich, historię Żydów wschodnioeuropejskich, historię żydowskiej edukacji oraz rozkwitu ortodoksji w nowoczesności."

Naomi Seidman - jest profesorką sztuki na Uniwersytecie w Toronto. Wcześniej pełniła funkcję profesorki Kultury Żydowskiej w Graduate Theological Union w Berkeley. W 2016 roku została styendystką Guggenheima. Wydała między innymi "Faithful Renderings: Jewish-Christian Difference and the Politics of Translation" (University of Chicago Press, 2006) oraz "The Marriage Plot; or, How Jews Fell in Love with Love, and with Literature" (Stanford University Press, 2016). Jest córką Hillela Seidmana, archiwisty Judenratu getta warszawskiego i autora ważnego dziennika opisującego życie w getcie. Sama uczyła się w szkole Bais Jaakow.

Shaul Stampfer - jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Hebrajskiego. Wykładał w Instytucie Studiów Żydowskich w Moskwie i pomagał w założeniu tamtejszego Uniwersytetu Żydowskiego. Jest autorem książki "Hejesziwa ha-liṭaʾit be-hitḥawuta" (Jerozolima, 2005), przetłumaczonej na język angielski jako "Lithuanian Yeshivas of the Nineteenth Century: Creating a Tradition of Learning" (Oxford: Littman Library of Jewish Civilization, 2012) oraz "Families, Rabbis and Education: Traditional Jewish Society in Nineteenth-Century Eastern Europe" (Littman Library of Jewish Civilization, 2010; przetłumaczona również na język rosyjski). Profesor Stampfer pisał też o konwersji Chazarów na judaizm, a ostatnio o historii i znaczeniu falafeli i bajgli jako żydowskich potraw. Obecnie pracuje nad historią osadnictwa żydowskiego w XVI-wiecznej Polsce oraz nad genetyką Żydów wschodnioeuropejskich.

Dariusz Dekiert - jest absolwentem judaistyki i historii Europy Wschodniej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Był asystentem w Katedrze Języka i Literatury Żydowskiej Uniwersytetu Łódzkiego (2004-2007), a od 2005 roku jest akredytowanym tłumaczem języka hebrajskiego. Jego książki to m.in. "Sztetl, szund, bunt i Palestyna: antologia książek poświęconych Żydom łódzkim, 1905-1939", współredagowana z K. Radziszewską i E. Wiatr (Łódź 2017) oraz "Pisma autobiograficzne Sary Schenirer", współredagowana z J. Lisek (Wrocław, 2019 (w przygotowaniu).

"Book Talks" to comiesięczny cykl trwający od grudnia 2020 do lipca 2021, zapowiadający międzynarodową konferencję online, która odbędzie się w październiku 2021 roku: "What's New What's Next? Innovative Methods, New Sources, and Paradigm Shifts in Jewish Studies". Do 30 kwietnia trwa nabór propozycji panelów i sesji posterowych. 

Cykl odbywa się w ramach Global Education Outreach Program

 

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

logo Taube Philantropieslogo William K. Bowes Junior Foundationlogo SZIH