Wystawy

Rozmowy na wystawie

Przestrzeń wystawowa - eksponaty w gablotach.
fot. Magda Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 18 października zapraszamy na cykl seminariów dyskusyjnych towarzyszących wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

Program:

 • O rzeczach i ludziach
  Punktem wyjścia do dyskusji będą najnowsze kierunki w humanistyce i naukach społecznych, podejmujące zagadnienie miejsca przedmiotów w życiu jednostki i życiu społecznym. Odniesienie do idei „biografii rzeczy” i jej realizacji na wystawie.

  18 października 2013 (piątek), godz. 18.30
   
 • O materialności Zagłady

  Wychodząc od narracji wystawy „Biografie rzeczy” i historii obiektów, zastanowimy się nad mówieniem o Zagładzie w oparciu o przedmioty. Jak określiła to prof. Bożena Shalcross, o upamiętnianiu Zagłady mówi się jako o granicznym przykładzie kolekcjonowania, zaświadczają o niej bowiem w dużej mierze przedmioty codzienne, które jako jedyne pozostały po ofiarach  – narzędzia kuchenne, części garderoby, walizki. Zastanowimy się nad szczególnym wymiarem związku człowieka i przedmiotu w mówieniu o Zagładzie, unaoczniającym wyjątkową bliskość ludzi i przedmiotów, które w sytuacjach granicznych, w obliczu tego, co niewyrażalne, okazują się najważniejszym nośnikiem pamięci i tożsamości.

  Udział w dyskusji wezmą: Judyta Pawlak (kuratorka wystawy „Biografie rzeczy”), dr Marta Zawodna (socjolożka i historyczka) oraz Agnieszka Haska (Żydowski Instytut Historyczny / Centrum Badań nad Zagładą Żydów).

  13 listopada 2013 (środa), godz. 18.30
   
 • O darowaniu
  Interesuje nas szerszy kontekst kulturowo-społecznych uwarunkowań gestu darowania, pokazanie sposobów rozumienia kategorii „daru” w kolekcji muzealnej wraz z przywołaniem „ontologii przedmiotu” – zmiany statusu rzeczy, przechodzącej ze sfery codzienności do muzealnego inwentarza.

  8 stycznia 2014 (środa), godz. 18.30

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu +48 22 47 10 301 albo e-mailem: [email protected]

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Wparcie