Rozmowy na wystawie
Od 18 października zapraszamy na cykl seminariów dyskusyjnych towarzyszących wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”
Program:
- O rzeczach i ludziach
Punktem wyjścia do dyskusji będą najnowsze kierunki w humanistyce i naukach społecznych, podejmujące zagadnienie miejsca przedmiotów w życiu jednostki i życiu społecznym. Odniesienie do idei „biografii rzeczy” i jej realizacji na wystawie.
18 października 2013 (piątek), godz. 18.30
- O materialności Zagłady
Wychodząc od narracji wystawy „Biografie rzeczy” i historii obiektów, zastanowimy się nad mówieniem o Zagładzie w oparciu o przedmioty. Jak określiła to prof. Bożena Shalcross, o upamiętnianiu Zagłady mówi się jako o granicznym przykładzie kolekcjonowania, zaświadczają o niej bowiem w dużej mierze przedmioty codzienne, które jako jedyne pozostały po ofiarach – narzędzia kuchenne, części garderoby, walizki. Zastanowimy się nad szczególnym wymiarem związku człowieka i przedmiotu w mówieniu o Zagładzie, unaoczniającym wyjątkową bliskość ludzi i przedmiotów, które w sytuacjach granicznych, w obliczu tego, co niewyrażalne, okazują się najważniejszym nośnikiem pamięci i tożsamości.
Udział w dyskusji wezmą: Judyta Pawlak (kuratorka wystawy „Biografie rzeczy”), dr Marta Zawodna (socjolożka i historyczka) oraz Agnieszka Haska (Żydowski Instytut Historyczny / Centrum Badań nad Zagładą Żydów).
13 listopada 2013 (środa), godz. 18.30
- O darowaniu
Interesuje nas szerszy kontekst kulturowo-społecznych uwarunkowań gestu darowania, pokazanie sposobów rozumienia kategorii „daru” w kolekcji muzealnej wraz z przywołaniem „ontologii przedmiotu” – zmiany statusu rzeczy, przechodzącej ze sfery codzienności do muzealnego inwentarza.
8 stycznia 2014 (środa), godz. 18.30
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu +48 22 47 10 301 albo e-mailem: [email protected]
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Wparcie