Spacer
6.09.2020

Sławni mieszkańcy Muranowa - spacer miejski

Na zdjęciu przewodniczka pokazuje zdjęcie grupie dorosłych osób, które oprowadza po mieście
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas spaceru opowiemy o sławnych niegdyś, a dziś często zapomnianych, postaciach związanych z Muranowem. Spacer w dniu 26 lipca jest realizowany w ramach programu "Łąka Leśmiana".

  • 6 września, (niedziela), godz. 14.30

To na Muranowie mieszkali lub pracowali Ola Lilith, Gerszon Sirota i Ludwik Zamenhof – niegdyś postaci ikony, o których aktualnie nie pamięta niemal nikt. Również na Muranowie  żył i tworzył słynny pedagog, a także autor "Króla Maciusia Pierwszego" – Janusz Korczak. Podczas spaceru opowiemy o tych postaciach i miejscach z nimi związanych.

Opowieść rozpoczniemy od Gerszona Siroty, którego otoczone atmosferą skandalu koncerty przyciągały rzesze melomanów z całej Warszawy. Siroty posłuchać można było w Wielkiej Synagodze na Tłomackiem i w Metropolitan Opera. Z kolei występy Oli Lilith, gwiazdy związanej między innymi z Teatrem Azazel, zbierały entuzjastyczne recenzje w Polsce i za granicą. Lilith występowała w Ameryce przez dwa lata – odnosiła sukcesy w teatrach rewiowych Nowego Jorku, na 2nd Avenue. Po powrocie do Polski w 1933 r. prezentowała amerykańskie szlagiery i została zaangażowana do teatru muzycznego Rex Andrzeja Własta. 

Z nowej perspektywy spojrzymy natomiast na dziś powszechnie znane osobistości, między innymi Janusza Korczaka –  lekarza, pisarza, pedagoga, publicystę i autora jednej z najbardziej znanych dzieciom książek – Król Maciuś Pierwszy. Przypomnimy o jego  działalności społecznej i walki o prawa dziecka.

Spacer poprowadzą:

  • 15 i 26 lipca - Julia Chimiak, romanistka, tłumaczka, przewodniczka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Teatr jest obecny w jej życiu od najmłodszych lat dzięki rodzicom – teatrologom, którzy do dzisiaj pilnują, żeby była na bieżąco z najnowszym repertuarem warszawskich teatrów. 
  • 5 sierpnia - Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN.
  • 6 września – Damian Pisarski, italianista i słowacysta, licencjonowany przewodnik po Warszawie, Majdanku i Muzeum Polin. Uwielbia przedstawiać zwykłe miejsca w nieoczywisty sposób i odkrywać ukryte w nich historie. Interesuje się językami obcymi oraz kulturą żydowską. 

 

W dniu spaceru uczestnicy mogą w ramach biletu zwiedzić najpierw samodzielnie wystawę czasową "Tu Muranów".

Informacje organizacyjne:

  • Czas trwania spaceru: 2 godziny
  • Liczba osób: 15
  • Miejsce zbiórki: hol główny
  • Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
  • Przebywając w grupie, prosimy o zakrycie nosa i ust maseczką lub częścią garderoby.
  • Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy.