Spacer
13.09.2020

Spacer śladami Bolesława Leśmiana: "Idzie poeta – niebieski wycieruch"

Ulice Warszawy. Przewodniczka pokazuje grupie rysunek.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas spaceru opowiemy o poecie "żyjącym i tworzącym w marzeniu, w którym wszystko było możliwe". Spacery towarzyszą wystawie "Tu Muranów" i odbywają się w także w ramach programu "Łąka Leśmiana".

 • 13 września (niedziela), godz. 14.30, bilety: 20 zł / 15 zł / 1 zł, KUP BILET >>

Zobaczymy miejsca, w których mieściły się odwiedzane przez Leśmiana księgarnie, redakcje gazet i kawiarnie, takie jak Sztuka i Moda oraz Instytut Propagandy i Sztuki. W ich ogródkach, wśród zieleni odbywały się wystawy i pokazy mody, na które Bolesław Leśmian przychodził w towarzystwie córki  i najlepszego przyjaciela, Franza Fiszera.

Przyjrzymy się  bliżej Warszawie Bolesława Leśmiana – hrubieszowskiego i zamojskiego urzędnika, który 1/3 czasu pracy spędzał na zwolnieniach i pod pretekstem konsultacji lekarskich jeździł do Warszawy. Podczas owych okresów rekonwalescencji, czas spędzał w kawiarniach oraz u swych ukochanych kobiet – Celiny Sunderland i Dory Lebenthal, o której pisał w wierszu "W malinowym chruśniaku".

Porozmawiamy także o oryginalnej koncepcji poezji Leśmiana, w której główną rolę odgrywał świat pierwotnych instynktów, emocji, świat legend oraz obyczajów istniejących jeszcze wówczas na polskiej wsi.

Śladami Bolesława Leśmiana podążymy podczas spaceru po  warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach warszawskich z pierwszej połowy XX wieku.

Spacer poprowadzą:

 • 8 i 23 sierpnia - Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN.
 • 13 września – Krystyna Stroynowska, z wykształcenia historyk kultury, licencjonowana przewodniczka po Warszawie, Muzeum POLIN i innych warszawskich obiektach. Z zamiłowania tropicielka przejawów kultury duchowej ukrywających się wśród najzwyklejszej codzienności

 

W dniu spaceru uczestnicy mogą w ramach biletu zwiedzić najpierw samodzielnie wystawę czasową "Tu Muranów".

Informacje organizacyjne:

 • Czas trwania spaceru: 2 godziny
 • Liczba osób: 15
 • Miejsce zbiórki: hol główny
 • Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
 • Przebywając w grupie, prosimy o zakrycie nosa i ust maseczką lub częścią garderoby.
 • Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy. 
   
Załączniki:
 • Zapowiedź spaceru - transkrypcja [.txt]
  Pobierz plik 6.56 KB / TEXT/PLAIN