Edukacja

4.12.2017

Spotkanie z Elżbietą Ficowską z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom Pomnik Rady Pomocy Żydom
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota" zapraszamy młodzież do Muzeum Historii Żydów Polskich na spotkanie z panią Elżbietą Ficowską, która opowie historię swojego ocalenia z Zagłady.

4 grudnia (poniedziałek), godz. 10.00, wstęp wolny, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc: zmioduszewska@polin.pl

Elżbieta Ficowska jako półroczne dziecko została uratowana przez członków "Żegoty". Do pudełka, w którym wyniesioną ją z warszawskiego getta, włożono srebrną łyżeczkę z jej imieniem i datą urodzenia. Spotkaniu z ocaloną towarzyszyć będzie krótki wstęp o historii "Żegoty" oraz projekcja filmu "Łyżeczka życia", opowiadający historię ocalenia pani Ficowskiej.

Program spotkania z Elżbietą Ficowską dla uczniów szkół licealnych (2,5 godziny)

  • Wstęp o historii Rady Pomocy Żydom "Żegota".
  • Pokaz filmu "Łyżeczka życia".
  • Spotkanie z Elżbietą Ficowską.
  • Wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem "Żegoty".


Rada Pomocy Żydom "Żegota"

Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. "Żegota" była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji.  Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym wiele dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.

Historia "Żegoty" na www.sprawiedliwi.org.pl

W związku z 75. rocznicą powstania "Żegoty" portal www.sprawiedliwi.org.pl wzbogacony zostanie o nowe artykuły na temat historii powstania Rady, jej członków i członkiń, działalności i miejsc upamiętnienia. Portal prowadzony jest przez Muzeum POLIN w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci", który poświęcony jest Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Od 2007 roku opisujemy historie pomocy, pokazujemy twarze i głosy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Ocalałych z Zagłady.

 

Spotkanie organizowane jest przez Muzeum POLIN w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci".

09.11.2017