Spotkanie

14.07.2019

Stół u Leśmiana - cykl spotkań wokół literatury

Stół u Leśmiana - spotkania wokół poezji, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: na łące stoi długi stół zastawiony książkami, wokół niego kobiety i mężczyźni przeglądają książki. W tle ściana ze szkła. Ciepłe letnie popołudnie, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W niedzielne popołudnia na Łące Leśmiana będzie można delektować się literaturą oraz wziąć udział w grach i zabawach popularyzujących czytelnictwo. Posłuchamy także poezji Leśmiana w interpretacji aktorów warszawskich teatrów. 

9 czerwca, 14 lipca, 18 sierpnia (niedziele), godz. 13.00-19.00, o godz. 16.00 czytanie poezji przez aktorów, wstęp wolny

W ramach literackiej uczy przy Stole u Leśmiana wspólnie z Fundacją Zmiana przygotowaliśmy wiele atrakcji:

  • gry i zabawy popularyzujące twórczość Bolesława Leśmiana i innych twórców żydowskiego pochodzenia,
  • akcję rozdawania książek pozyskanych przez Fundację Zmiana,
  • czytanie poezji przez znanych warszawskich aktorów,
  • specjalnie zaaranżowane miejsce do czytania książek i relaksu.

Podczas spotkań można będzie podarować książki na rzecz Fundacji Zmiana. Po zakończeniu akcji książki zostaną przekazane potrzebującym (w ubiegłych latach trafiły m.in. do Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce).

Warszawska Fundacja Zmiana zajmuje się organizacją działań promujących czytelnictwo, m.in. "Książki w pudle" – projekt obejmujący zbieranie książek dla bibliotek zakładów karnych czy "Biblioteki sąsiedzkie" – projekt, który rozpowszechnia oddolne formy tworzenia bibliotek jako miejsc nie tylko udostępniania książek, ale także centrów sąsiedzkich, gdzie książki są pretekstem do dyskusji i wspólnych działań w małych społecznościach.

W 2017 roku "Tygodnik Powszechny" uhonorował założycielkę Fundacji, Marię Dąbrowską-Majewską, medalem św. Jerzego za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W 2018 roku była nominowana do "Stołka" – nagrody "Gazety Stołecznej".


Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. W razie niesprzyjającej pogody wydarzenia zostają przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

03.06.2019