Spotkanie

17.07.2019

Taniec po izraelsku - spotkanie z cyklu Żydowskie ABC

Taniec po izraelsku - spotkanie z cyklu Żydowskie ABC, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: trzy kobiety i mężczyzna tańczą z rękami uniesionymi w górę i głowami odchylonymi do tyłu. Obraz jest nieco rozmazany, bo patrzymy pod słońce, które wpada do pomieszczenia przez ogromne okno w tle, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W jakich sytuacjach i z jakich powodów tańczą Żydzi? Na czym polega specyfika tańca izraelskiego? Jakie jest jego znaczenie i funkcje podczas uroczystości religijnych? Odpowiedzi poznamy podczas spotkania z cyklu Żydowskie ABC. Poznamy także podstawowe kroki tańca izraelskiego. 

17 lipca (środa), godz. 18.00, wstęp wolny

Rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej. Cześć warsztatową poprowadzi Monika Leszczyńska z Grupy Tańca Izraelskiego „Snunit”. 

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Monika Leszczyńska – instruktorka tańców izraelskich. Prowadzi regularne zajęcia z grupą Snunit od 1998 roku. Od lat uczy stawiać pierwsze kroki w tańcu izraelskim uczestników licznych warsztatów w całej Polsce, a jej uczniowie przekazują pasję tańca dalej w swoich grupach. Czerpie wiedzę od najlepszych instruktorów izraelskich, takich jak: Moshiko Halevy, Shmulik Govari, Gadi Biton, Rafi Ziv, Dudu Barzilay. Organizuje też w Polsce międzynarodowe warsztaty tańca izraelskiego. Oddana idei tańca, który łączy. Przekonana, że bezcenną radość ruchu można odnaleźć w każdym wieku i momencie życia.
 

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

 

07.06.2019