Nauka
21.11.2019

Tel Awiw i Gdynia – (nie)oczywiste pokrewieństwa

Turyści i przechodnie na placu z fontanną w izraelskim mieście
Na zdjęciu: plac na planie koła z fontanną na środku, wokół której spacerują przechodnie, w tle modernistyczne budynki. Fot. Zoltan Ḳluger THE DIZENGOFF SQUARE CIRCLE IN TEL AVIV, 02/10/1938

Artur Tanikowski, kurator wystawy "Gdynia – Tel Awiw" uzasadni, dlaczego warto przyjrzeć się "portretowi podwójnemu" obu miast – prawie równolatków. 

Z przykrością informujemy o odwołaniu wykładu dr. Artura Tanikowskiego. Zapraszamy na kolejne wykłady i dyskusje towarzyszące wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw". Wystawę można oglądać w Muzeum POLIN do 3 lutego 2020 roku.

Podczas wykładu poruszy wpływ położenia geograficznego i klimatu na specyfikę Gdyni i Tel Awiwu (miasta z wody i piasku). Esencjonalnie ukaże je jako dwa fenomeny architektoniczne na niezbyt długiej liście miast modernistycznych (tzw. białych miast). Ukaże, jak Gdynia i Tel Awiw w okresie międzywojennym celebrowały swą miejskość i tożsamość (święta miejskie, nazewnictwo ulic). Opowie o tym, jak widzieli i widzą je artyści sztuk wizualnych i fotografowie.  
 
Wykład w języku polskim.
 
Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
 

Artur Tanikowski jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem sztuki, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracuje jako kustosz dyplomowany w Dziale Wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, członek polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), jako kurator przygotował między innymi wystawy: „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” (2016), „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne” ( 2015), „Żyd, Polak, legionista 1914–1920” (2014), „Kolory tożsamości” (2001-2006). Opracował koncepcję wystawy „Gdynia – Tel Awiw” (wrzesień 2019). Jego wystawy były dwukrotnie w roku 2002 i 2017 nagradzane Sybillą – nagrodą ministra kultury za najlepszy wydarzenie muzealne roku dwukrotnie. Były redaktor naczelny magazynów artystycznych „Art & Business” i „Aspiracje”, wykładowca warszawskich szkół artystycznych, jest autorem kilku książek, w tym monografii „Eugeniusz Zak” oraz „Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło”, a także dwuczęściowego opracowania „Malarze żydowscy w Polsce”. W książkach zbiorowych i czasopismach opublikował liczne teksty o kulturze wizualnej, sztuce i architekturze nowoczesnej i współczesnej.

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".