Wykład

15.09.2016 18:00

To tylko sport? Żydowscy sportowcy w przedwojennej Polsce

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pierwszy po wakacjach wykład z cyklu "Na pograniczu dwóch światów".


Baron Pierre de Coubertin uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Z jego idei z czasem zrodził się nie tylko ruch olimpijski, ale także sport masowy, traktowany jako rozrywka, który bardzo wcześnie zyskał popularność wśród ludności żydowskiej w Polsce i w Europie.

Od samego początku sport był ważnym składnikiem ideologii syjonistycznej, ale równą popularnością cieszył się też w środowiskach socjalistycznych. Dość powiedzieć, że w okresie międzywojennym w Polsce działało kilkaset żydowskich klubów sportowych skupionych w kilku wielkich federacjach. Wielu żydowskich sportowców występowało też w barwach klubów polskich. W sumie sportowcy żydowscy ustanowili ponad 30 indywidualnych rekordów Polski, zdobyli 84 tytuły indywidualnych mistrzów kraju i 24 tytuły drużynowe. Ponad 120 razy reprezentowali Polskę  na zawodach międzynarodowych. Sport był tą płaszczyzną, na której zacierały się różnice klasowe i społeczne, a reprezentujący Polskę żydowscy sportowcy stawali się idolami zarówno wśród Polaków jak i Żydów. W ostatnich latach przed wojną, w atmosferze gęstniejącego  antysemityzmu,  sport pozostał tym obszarem, na którym – mimo prób - nie udało się wprowadzić antysemickich praw.

Wykład poprowadzi dr Maciej Kozłowski - autor książki o wielokulturowej historii polskiego sportu pt. „Naród Wybrany – Cracovia Pany”, wydanej w tym roku przez Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ, historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, dyplomata. Był współpracownikiem paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia, pod koniec lat 60. został skazany w tzw. procesie taterników. W latach 1999–2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Tel Awiwie. Od 2006 roku wykładowca w Collegium Civitas (polityka na Bliskim Wschodzie, polityka zagraniczna USA, Holokaust). Wykładowca na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu.

15 września, godz. 18.00, wstęp wolny

Kolejne wykłady z cyklu Na pograniczu dwóch światów:

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o relacjach polsko-żydowskich w dwudziestoleciu międzywojennym, zapraszamy także do galerii Na żydowskiej ulicy na naszej wystawie stałej

 

15.07.2016