Spotkanie

12.09.2015 16:00

Utracone dziedzictwo?

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

Zapraszamy na spotkanie, pokaz filmu i dyskusję w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku obchodzonych pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Działania skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.

Godz. 16.00 „Utracone dziedzictwo? Młodzi Izraelczycy w podróży do Polski”  spotkanie

Zapraszamy na spotkanie ze studentami z Izraela – uczestnikami projektu „Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży”. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o podróżach do Polski i o tym, czym one są dla młodych Izraelczyków – czy są to podróże sentymentalne, czy może zaspokojenie ciekawości, zmierzenie się ze stereotypami, czy może zetknięcie się ze swoim utraconym dziedzictwem? 

Spotkanie poprowadzi Joanna Król, uczestniczka projektu „Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży” w 2007 roku, autorka filmów dokumentalnych i reportaży na temat historii Żydów polskich. Współautorka wystawy „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. W Muzeum POLIN zajmuje się m.in. projektami historii mówionej.

Więcej o projekcie: „Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży”.

Wydarzenie w języku angielskim, tłumaczone na język polski.

Godz. 18.00 Pokaz filmu „Wszystko jest iluminacją” (USA, 2005, reż. Liev Schreiber, 106 min.) i dyskusja

Film oparty na powieści Jonathana Safrana Foera „Wszystko jest iluminacją” opowiada o podróży młodego Amerykanina żydowskiego pochodzenia na Ukrainę. Bohater wyrusza, żeby odkryć elementy rodzinnej historii, ale ważną częścią podróży stanie się także jego spotkanie ze współczesną Ukrainą.

Po filmie zapraszamy na dyskusję dotyczącą podróży w poszukiwaniu tożsamości i utraconych korzeni. 

W dyskusji wezmą udział:

Tanya Solodar – urodziła się w Rosji, wychowała się w Izraelu, od 2009 mieszka w Polsce.

Matan Shefi – wychował się w Jerozolimie, mieszka w Warszawie i pracuje w Dziale Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Dyskusję poprowadzi Kaja Klimek - publicystka popkulturowa i tłumaczka. Na Uniwersytecie Jagiellońskim  przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich i dyskutuje – również z dzieciakami w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP. Niedawno na YouTube uruchomiła Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom.

Film w języku angielskim z polskimi napisami. Dyskusja po filmie będzie tłumaczona na język polski.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, wstęp wolny.

 Wydarzenie w jęz. angielskim, tłumaczenie na język polski.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

Cały program Europejskich Dni Dziedzictwa dostępny pod adresem: www.edd.nid.pl.

 

02.09.2015