Koncert
28.10.2018

Premiera płyty "Bramy nieba"

Vocal Varshe, koncert, premiera płyty, Bramy Nieba, Jacaszek & Anna Śmiszek-Wesołowska
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na płytową premierę jednego z najciekawszych projektów powstałych na zamówienie naszego Muzeum, a jednocześnie koncert finałowy 2. Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. "Bramy Nieba" to projekt inspirowany reliefami wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojennymi zdjęciami i rysunkami drewnianych synagog.

  • 28 października (niedziela), godz. 20.00

Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Powstał zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Michała Jacaszka, dopełnionymi wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej.

"Bramy Nieba" to muzyczna opowieść o świecie, którego już nie ma i o uniwersalnych wartościach, które były i będą zawsze. Towarzyszyć jej będą niezwykłe wizualizacje autorstwa Sylwestra Łuczaka.

Projekt "Bramy Nieba" powstał na zamówienie Muzeum POLIN jako wydarzenie towarzyszące wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski. Premiera projektu miała miejsce na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, 14 kwietnia 2016, w Muzeum POLIN.

Na tegorocznym XXI Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" artyści za fragment projektu „Bramy Nieba” zdobyli Grand Prix.

Podczas wydarzenie będzie można kupić płytę "Bramy nieba", która data ukazała się nakładem Requiem Records.

Szczegółowy program Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju – www.muzykawiary.pl

Wystąpią:

  • Anna Wożnicka – sopran
  • Olga Wądołowska – mezzo – sopran
  • Aleksander Słojewski – tenor
  • Michał Jacaszek – elektronika
  • Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela

Scenografia multimedialna: Urszula Milanowska i Sylwek Łuczak