Spacer
20.06.2017

Warszawa oczami uchodźcy - spacer

Grupa osób stoi przy muralu.
fot. D. Olszyńska / Muzeum Historii Żydów Polskich

20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Włączając się w jego obchody, zapraszamy w tym dniu na spacer przygotowany przez Jean-Philippa Masemo-Muladika, uchodźcę mieszkającego w Warszawie.

  • 20 czerwca (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Spacer pozwoli spojrzeć na miasto z nowej perspektywy i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania: Jakie są warunki życia uchodźców w Polsce? Jak wyglądają w porównaniu z warunkami w innych krajach europejskich? Czy Polska jest krajem gościnnym? Gdzie znajdują się organizacje pozarządowe wpierające uchodźców i uchodźczynie? Czy w Warszawie można odnaleźć fragment Kinszasy?

Jean-Philippe Masemo-Muladika pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, z prowincji Bandundu. Był dyrektorem organizacji pozarządowej Reseau des Acteurs de Development Durable du Congo “Radduc”, pracował w wielu projektach z zakresu pomocy humanitarnej (Handicup International, Fraternite International des Prisons) oraz przy projektach logistycznch i jako prelegent. 10 miesięcy temu przyjechał do Polski, uciekając przed prześladowaniami w swoim kraju. Aktualnie mieszka w Warszawie.

Miejsce startu spaceru: spotykamy się 20 czerwca o godzinie 18.00 pod Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich przy zegarze słonecznym (naprzeciw wejścia do Kinoteki). Miejsce zbiórki widoczne na zdjęciu obok.

Spacer prowadzony będzie po francusku z tłumaczeniem na język polski. Miejsca, które będziemy odwiedzać mają bariery dla osób poruszających się na wózkach.

Liczba miejsc ograniczona. 

Współpraca przy koncepcji spaceru: Aleksandra Engler-Mailinowska.

Partnerem Muzeum POLIN w organizacji wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Uchodźcy jest Fundacja Ocalenie.

Fundacja Ocalenie

Współpraca przy organizacji spaceru

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Polsko – norweskie działania bilateralne w 2017 r.”
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz z budżetu Państwa.