Muzeum
11.02.2018

Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie III

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - kobieta pokazuje innym osobom coś na mapie.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na trzecie z cyklu spotkań osiedlowych pn.: "Żydowski Muranów – od początków osadnictwa po okres przedwojenny". 

  • 11 lutego (niedziela), godz. 16.00-17.30, wstęp wolny, miejsce: Rada Osiedla Muranów, ul. Nowolipie 9/11

Podczas poprzednich spotkań poznaliśmy źródło nazwy "Muranów", dowiedzieliśmy się, jaki teren tą nazwą się określa i dlaczego, a także przeszliśmy przez historię kształtowania się Muranowa i jego rozwój: od XII-wiecznej dzielnicy dworów, pałaców i sadów po najgęstszą zabudowę miejską dziewiętnastowiecznej Europy.

Podczas najbliższego spotkania Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego dowiemy się o XIX-wiecznych początkach osadnictwa żydowskiego na tym terenie, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się właśnie w tej części Warszawy oraz jak wyglądał Muranów przed wybuchem II wojny światowej.

Prowadzenie: Jerzy Stanisław Majewski – dziennikarz, historyk sztuki i znawca Warszawy, autor książki "Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice".

Kontakt: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów"


Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać swoich sąsiadów oraz posłuchać i porozmawiać o historii i współczesności osiedla. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki związane z Muranowem. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.