Muzeum
15.04.2018

Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie IV

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - kobieta pokazuje innym osobom coś na mapie.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Tematem czwartego spotkania z serii Wędrujący Uniwersytet Muranowski będzie "Historia globalna – historia lokalna: II wojna światowa a warszawski Muranów". 

  • 15 kwietnia (niedziela), godz. 16.00, wstęp wolny

Zapraszamy na czwarte z cyklu spotkań osiedlowych. Każde odbywa się w innym miejscu, każde pozwala odkryć nowe tematy dotyczące Muranowa. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie. Tym razem spotkamy się w Sali Pomnikowej Muzeum POLIN. 

Podczas poprzednich wydarzeń poznaliśmy źródło nazwy "Muranów", dowiedzieliśmy się, jaki teren tą nazwą się określa i dlaczego, a także przeszliśmy przez historię kształtowania się osiedla i jego rozwój: od pierwszych osadników do okresu przedwojennego, dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się w tej części Warszawy.

Najbliższe spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego będzie poświęcone historii Muranowa w okresie II wojny światowej: włączeniu Muranowa do getta, życiu codziennemu po jednej i drugiej stronie muru. Bliżej przyjrzymy się powstaniu w getcie warszawskim, którego 75 rocznicę obchodzimy w tym roku, i likwidacji getta. Poznamy także związki powstania warszawskiego z historią Muranowa. Na zakończenie porównamy obraz dzielnicy z początków II wojny światowej i z jej końca.

Prowadzenie: Agnieszka Haska – socjolożka i antropolożka, pracowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

Informacje: e-mail: [email protected], tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów"


Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać swoich sąsiadów oraz posłuchać i porozmawiać o historii i współczesności osiedla. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki związane z Muranowem. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.