Muzeum
16.06.2018

Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie V

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - kobieta pokazuje innym osobom coś na mapie.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać swoich sąsiadów, posłuchać i porozmawiać o historii naszej okolicy, a także odkryć nowe wątki związane z Muranowem. Piąte z cyklu spotkanie pod hasłem: „Nowy Muranów. Pionierskie czasy odbudowy” poprowadzi Beata Chomątowska.

  • 16 czerwca (sobota), godz. 16.00, wstęp wolny, Cafe PoWoli / Spółdzielnia Socjalna Wola, ul. Smocza 3

Najbliższe spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego poświęcone będzie tematowi powojennej odbudowy Muranowa. Dowiemy się, co to znaczy, że Muranów jest „osiedlem-pomnikiem”, na czym polegała koncepcja głównego architekta nowego Muranowa – Bohdana Lacherta, a także dlaczego zdecydowano się zbudować osiedle mieszkaniowe na gruzach i z gruzów getta. Prześledzimy również, kim byli nowi mieszkańcy Muranowa oraz jak rozwijało się osiedle w okresie PRL-u.

Spotkanie poprowadzi Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów.

Każde spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie. 

Podczas poprzednich wydarzeń poznaliśmy źródło nazwy „Muranów”, przeszliśmy przez historię kształtowania się osiedla i jego rozwój: od pierwszych osadników do okresu przedwojennego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się w tej części Warszawy. Poznaliśmy również wojenne losy Muranowa – włączenie terenu do getta, jego całkowite zniszczenie w okresie II wojny światowej.

Informacje: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów"