Muzeum
13.10.2018

Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie VII

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - kobieta pokazuje innym osobom coś na mapie.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas siódmego Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego przewodnik Michał Fijka zdradzi, jakimi szlakami pamięci można odkrywać Muranów. Zapraszamy na powakacyjne spotkanie pod hasłem „Osiedle-pomnik. O upamiętnieniach na terenie Muranowa”.

  • 13 października (sobota), godz. 16.00-17.30, Fundacja Jeden Muranów, ul. Miła 22, klatka II, wstęp wolny

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o upamiętnieniach na terenie Muranowa. Zastanowimy się, co to znaczy, że Muranów jest „osiedlem-pomnikiem”. Dowiemy się, jakie wydarzenia historyczne bądź postacie zostały tutaj upamiętnione – i dlaczego właśnie te. Czy pamięć to tylko pomniki? O czym na Muranowie się pamięta, a o czym się zapomniało?

Spotkanie poprowadzi Michał Fijka, przewodnik miejski i przewodnik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas poprzednich wydarzeń poznaliśmy źródło nazwy „Muranów”, przeszliśmy przez historię kształtowania się osiedla i jego rozwój: od pierwszych osadników do okresu przedwojennego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się w tej części Warszawy. Poznaliśmy również wojenne losy Muranowa – włączenie terenu do getta, jego całkowite zniszczenie w okresie II wojny światowej, a także historię powojennej odbudowy i kształtowania się osiedla w okresie PRL-u. Dyskutowaliśmy o tym, co zmieniło się w przestrzeni Muranowa po 1989 roku – jak zmieniła się urbanistyka osiedla, jakie powstały nowe instytucje i organizacje.

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie. 

Informacje: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów". Partner edycji: Fundacja Jeden Muranów.