Spotkanie
13.04.2019

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie X

Podczas dziesiątego Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego pt.: "Śladami powstania w getcie warszawskim", przewodniczka miejska i nasza współpracowniczka, Renata Płotczyk, zabierze nas na spacer i przybliży historię powstania w getcie warszawskim i związków tego wydarzenia z obszarem Muranowa.

13 kwietnia (sobota), godz. 16.00, Sala pomnikowa, wstęp wolny

Najbliższe spotkanie będzie dotyczyć historii getta warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem powstania w getcie warszawskim i związków tego wydarzenia z obszarem Muranowa. Spotkanie rozpoczniemy od wprowadzenia w sali pomnikowej Muzeum POLIN, a następnie wyruszymy na krótki spacer. Przemierzając współczesny Muranów, cofniemy się do lat II wojny światowej.

Spotkanie poprowadzi Renata Płotczyk – przewodniczka miejska, współpracowniczka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas poprzednich spotkań poznaliśmy źródło nazwy „Muranów”, przeszliśmy przez historię kształtowania się osiedla i jego rozwój: od pierwszych osadników do okresu przedwojennego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się w tej części Warszawy. Poznaliśmy również wojenne losy Muranowa – włączenie terenu do getta, jego całkowite zniszczenie w okresie II wojny światowej, a także historię powojennej odbudowy i kształtowania się osiedla w okresie PRL-u. Dyskutowaliśmy o tym, co zmieniło się w przestrzeni Muranowa po 1989 roku – jak zmieniła się urbanistyka osiedla, jakie powstały nowe instytucje i organizacje. Zapoznaliśmy się również z różnorodnymi muranowskimi miejscami pamięci oraz z tym, czego na temat Muranowa i jego mieszkańców możemy dowiedzieć się z dostępnych badań społecznych.

Informacje: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów". 

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.