Spotkanie
17.11.2019

Wędrujący Uniwersytet Muranowski – spotkanie XIII

Mapa Muranowa trzymana przez kilka osób. Ktoś wskazuje jakiś punkt na mapie.
fot. Z. Gozdecki

Na podstawie lektury dawnych map prześledzimy transformację muranowskiej przestrzeni, a także lepiej poznamy historię i topografię osiedla. Spotkanie „Muranów mapą opowiadany” poprowadzi Paweł Weszpiński, geograf, kartograf, varsavianista.

17 listopada (niedziela), godz. 16.00, wstęp wolny
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie", ul. Nowolipie 25b

Muranów oglądany z perspektywy pieszego wydaje się dość zwyczajny, choć często frapujący. Także Muranów oglądany z góry nie powoduje zmiany takich wrażeń. Szkielet ulic wypełnia zabudowa i zieleń;  zdałoby się – zwykłe, zaplanowane miasto, zdałoby się – urbanistyczna harmonia. Ale jest taki rodzaj lektury, który pozwala zobaczyć niezwykłą geometrię historii, raz tragiczną i bolesną, innym razem logicznie oczywistą transformację form. Lekturą tą są dawne mapy, opowieści o zmieniającej się przestrzeni. Taka właśnie lektura, jako świadectwo przemian muranowskiej przestrzeni, będzie tematem spotkania.
 
Spotkanie poprowadzi Paweł Weszpiński – geograf, kartograf, varsavianista, kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy w Muzeum Warszawy.
 

Prosimy o punktualne przybycie.

Informacje: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów".

Partner edycji: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”