Wystawy
11.11.2018

Wernisaż najnowszej wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

W Polsce króla Maciusia, wystawa czasowa, dla dzieci, Muzeum POLIN, wernisaż, wielkie otwarcie
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W dniu Święta Niepodległości zapraszamy dzieci wraz z opiekunami i opiekunkami na wielki otwarty wernisaż wystawy dla dużych i małych dorosłych "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

 • 11 listopada (niedziela), godzina 10.00, wstęp wolny, z wyjątkiem spektaklu (BRAK MIEJSC)

Informacja dla osób niewidomych: na terenie Warszawy zapewniamy asystę wolontariusza, który pomoże w przybyciu na wydarzenie. Informacje o asyście proszę przekazywać do dnia 4 listopada na adres mailowy: [email protected]

W całodniowym programie czekać na Was będzie:

 • 10.00-20.00 - Bezpłatny wstęp na wystawę czasową
 • 11.00 - Uroczyste przecięcie wstęgi
 • 11.00-17.00 - AniMaćki na wystawie - spotkania edukacyjno-warsztatowe o otwartej i swobodnej formule. Muzealni animatorzy zaproszą Was do wspólnej podróży po Polsce Króla Maciusia. Dostaniecie dodatkowe wskazówki, zadania, zaproszenie do zabawy. Będzie czas na rozmowę, pobudzanie kreatywności i inspirowanie do niestandardowych rozwiązań.
 • 12.00 i 15.00 - Spotkania i spacery z kuratorkami wystawy – zbiórka na wystawie przed "wejściem do książki".
 • 11.00-17.00 - Warsztaty twórcze. Stanowiska twórczej pracy staną w przestrzeni całego muzeum. Powstaną na nich niezwykłe pamiątki z wystawy – przypinki, drewniane zabawki, czy malowane królestwa.

Wystawa jest dostępna dla osób słabowidzących i niewidomych. Dlaczego warto ją odwiedzić:

 • Wystawa "W Polsce króla Maciusia" jest oparta na wielozmysłowym doświadczaniu. To podróż przez świat fantazji z książki "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka. Historię małego króla można prześledzić, dzięki krótkim cytatom do odsłuchania w słuchawkach.
 • Przestrzeń książki bogata jest w zmysłowe doświadczenia, można usiąść na królewskim tronie, pobujać się na huśtawce, czy powąchać zapachy czekolady, którą król Maciuś chciał zapewnić każdemu dziecku w swoim kraju.
 • Wszystkie oryginalne obiekty historyczne chronione są za szkłem, jednak któżby nie chciał ich dotknąć? Aby wspomóc wielozmysłowe poznanie, część obiektów umieszczona jest przy gablotach w formie zabawkowych replik. Dzięki temu można je dotykać, badać ich działanie i strukturę.
 • Audiodeskrypcja (dostępna od 15 listopada) - tą techniką narracyjną opartą na dodatkowych, werbalnych opisach udostępniamy m.in. piękne ilustracje Iwony Chmielewskiej a także przybliżamy historię II RP zapisaną w rzeczach z przeszłości, które zgromadziliśmy na wystawę.
 • Na wystawie jest mało zakazów i nakazów - można wszystkiego dotknąć, wszędzie wejść, jest zapewnionych wiele miejsc do siedzenia i relaksu.

Więcej informacji o wystawie w linku >>