Wystawy
11.11.2018
Wernisaż najnowszej wystawy "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

W dniu Święta Niepodległości zapraszamy dzieci wraz z opiekunami i opiekunkami na wielki otwarty wernisaż wystawy dla dużych i małych dorosłych "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".
- 11 listopada (niedziela), godzina 10.00, wstęp wolny, z wyjątkiem spektaklu (BRAK MIEJSC)
Informacja dla osób niewidomych: na terenie Warszawy zapewniamy asystę wolontariusza, który pomoże w przybyciu na wydarzenie. Informacje o asyście proszę przekazywać do dnia 4 listopada na adres mailowy: [email protected]
W całodniowym programie czekać na Was będzie:
- 10.00-20.00 - Bezpłatny wstęp na wystawę czasową
- 11.00 - Uroczyste przecięcie wstęgi
- 11.00-17.00 - AniMaćki na wystawie - spotkania edukacyjno-warsztatowe o otwartej i swobodnej formule. Muzealni animatorzy zaproszą Was do wspólnej podróży po Polsce Króla Maciusia. Dostaniecie dodatkowe wskazówki, zadania, zaproszenie do zabawy. Będzie czas na rozmowę, pobudzanie kreatywności i inspirowanie do niestandardowych rozwiązań.
- 12.00 i 15.00 - Spotkania i spacery z kuratorkami wystawy – zbiórka na wystawie przed "wejściem do książki".
- 11.00-17.00 - Warsztaty twórcze. Stanowiska twórczej pracy staną w przestrzeni całego muzeum. Powstaną na nich niezwykłe pamiątki z wystawy – przypinki, drewniane zabawki, czy malowane królestwa.
Wystawa jest dostępna dla osób słabowidzących i niewidomych. Dlaczego warto ją odwiedzić:
- Wystawa "W Polsce króla Maciusia" jest oparta na wielozmysłowym doświadczaniu. To podróż przez świat fantazji z książki "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka. Historię małego króla można prześledzić, dzięki krótkim cytatom do odsłuchania w słuchawkach.
- Przestrzeń książki bogata jest w zmysłowe doświadczenia, można usiąść na królewskim tronie, pobujać się na huśtawce, czy powąchać zapachy czekolady, którą król Maciuś chciał zapewnić każdemu dziecku w swoim kraju.
- Wszystkie oryginalne obiekty historyczne chronione są za szkłem, jednak któżby nie chciał ich dotknąć? Aby wspomóc wielozmysłowe poznanie, część obiektów umieszczona jest przy gablotach w formie zabawkowych replik. Dzięki temu można je dotykać, badać ich działanie i strukturę.
- Audiodeskrypcja (dostępna od 15 listopada) - tą techniką narracyjną opartą na dodatkowych, werbalnych opisach udostępniamy m.in. piękne ilustracje Iwony Chmielewskiej a także przybliżamy historię II RP zapisaną w rzeczach z przeszłości, które zgromadziliśmy na wystawę.
- Na wystawie jest mało zakazów i nakazów - można wszystkiego dotknąć, wszędzie wejść, jest zapewnionych wiele miejsc do siedzenia i relaksu.