Koncert

Wstrzymać ogień: Wajnberg, Britten, Szostakowicz

dwie kobiety i dwóch mężczyzn na tle nieba
fot. Agata Grzybowska

8 maja miną 74 lata od zakończenia II wojny światowej. 3 dni później w Muzeum POLIN Royal String Quartet wykona utwory Mieczysława Wajnberga, Benjamina Brittena i Dymitra Szostakowicza. W otwierającym koncert kwintecie Wajnberga do zespołu dołączy Piotr Sałajczyk.

11 maja (sobota), godz. 19.00, bilety: 30 zł (rzędy L-W) i 40 zł (rzędy A-K), KUP BILET >>

Sierpień 1944. Moskwa. 26-letni Mieczysław Wajnberg komponuje swój kwintet fortepianowy. W tym samym czasie w jego rodzinnej Warszawie trwa powstanie.

Lipiec 1945. Londyn. Młody Benjamin Britten poznaje na przyjęciu Yehudiego Menuhina. Skrzypek zaprasza kompozytora by ten dołączył do niego koncertami do Niemiec. Będzie grać w obozach dla przesiedleńców, w których wciąż są ludzie, którzy choć oswobodzeni, nie mają wciąż dokąd wracać. Britten jedzie z Menuhinem jako akompaniator. Gdy wraca, pisze swój drugi kwartet smyczkowy.

Rok 1960. Drezno. Dymitr Szostakowicz, przyjaciel zarówno Wajnberga, jak i Brittena, odwiedza Wschodnie Niemcy. W mieście, które stanowi jeden z symboli tragedii II wojny światowej pisze swój ósmy kwartet. Oficjalnie utwór dedykowany jest ofiarom faszyzmu. W rzeczywistości to autobiografia, utwór tak osobisty, że melodia głównego motywu oparta jest na dźwiękach D, Es, C i H – inicjałach Dymitra Szostakowicza.

Program koncertu:

  • Mieczysław Wajnberg – Kwintet fortepianowy f-moll op.18
  • Benjamin Britten – Kwartet smyczkowy nr 2 C-dur op.36
  • Dymitr Szostakowicz – VIII Kwartet smyczkowy c-moll op.110

 

Koncert jest częścią cyklu Wajnberg@100, którego mecenasem jest Jankilevitsch Foundation.