Koncert

11.05.2019 19:00

Wstrzymać ogień: Wajnberg, Britten, Szostakowicz

fot. Agata Grzybowska

8 maja miną 74 lata od zakończenia II wojny światowej. 3 dni później w Muzeum POLIN Royal String Quartet wykona utwory Mieczysława Wajnberga, Benjamina Brittena i Dymitra Szostakowicza. W otwierającym koncert kwintecie Wajnberga do zespołu dołączy Piotr Sałajczyk.

Sierpień 1944. Moskwa. 26-letni Mieczysław Wajnberg komponuje swój kwintet fortepianowy. W tym samym czasie w jego rodzinnej Warszawie trwa powstanie.

Lipiec 1945. Londyn. Młody Benjamin Britten poznaje na przyjęciu Yehudiego Menuhina. Skrzypek zaprasza kompozytora by ten dołączył do niego koncertami do Niemiec. Będzie grać w obozach dla przesiedleńców, czyli obozach koncentracyjnych, w których wciąż są ludzie, którzy choć oswobodzeni, nie mają wciąż dokąd wracać. Britten jedzie z Menuhinem jako akompaniator. Gdy wraca, pisze swój drugi kwartet smyczkowy.

Rok 1960. Drezno. Dymitr Szostakowicz, przyjaciel zarówno Wajnberga, jak i Brittena, odwiedza Wschodnie Niemcy. W mieście, które stanowi jeden z symboli tragedii II wojny światowej pisze swój 8 kwartet. Oficjalnie utwór dedykowany jest ofiarom faszyzmu. W rzeczywistości to autobiografia, utwór tak osobisty, że melodia głównego motywu oparta jest na dźwiękach D, Es, C i H – inicjałach Dymitra Szostakowicza.

Program koncertu:

  • Mieczysław Wajnberg – Kwintet fortepianowy f-moll op.18
  • Benjamin Britten – Kwartet smyczkowy nr 2 C-dur op.36
  • Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy fis-moll, op.108

Koncert jest częścią cyklu Wajnberg@100, którego mecenasem jest Jankilevitsch Foundation.

 

17.04.2019