Spacer
online

Z perspektywy pamięci o Zagładzie Romów – spacer online po wystawie czasowej "Taki pejzaż"

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej przygotowane przez dra Krzysztofa Gila. Spojrzenie na pejzaż po Zagładzie uzupełniamy o perspektywę pamięci o Zagładzie Romów. Poza wystawą czasową, odwiedzamy także grochowski mural autorstwa Krzysztofa Gila – "Zalikierdo Drom/Przerwana droga". 

Wydarzenie organizujemy w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. 

Wieczorem 2 sierpnia 1944 roku Niemcy przystąpili do likwidacji tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) w Auschwitz-Birkenau. W komorach gazowych zamordowano wówczas 2897 Romów. Łącznie w Auschwitz – Birkenau znalazło się około 23 tysięcy Romów, około 1700 bezpośrednio z rampy kolejowej trafiło do komór gazowych. Szacuje się, że na terenach okupowanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej zginęła połowa przebywających tam Romów.

Muzeum POLIN od 2014 roku włącza się w obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. W poprzednich latach, we współpracy z Fundacją w Stronę Dialogu, organizowaliśmy związane z Dniem Pamięci kursy edukacyjne, spotkania, pokazy filmów i dyskusje. W tym roku nasza aktualna wystawa czasowa "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż" staje się puntem wyjścia do refleksji na temat pamięci i niepamięci o historii Romów.

dr Krzysztof Gil studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2018 obronił doktorat na macierzystej uczelni. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, instalacją, grafiką warsztatową. W roku 2016 uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Swoje prace prezentował w instytucjach i galeriach takich jak: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC (Berlin),  BWA Wrocław, BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica (Kraków), MWW Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław, le e’trangere galeria sztuki Londyn, Akedemie der Kunst Berlin.

 

Spacer z tłumaczeniem na polski język migowy oraz na język angielski.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl