Film

„Zamęt - kronika rodzinna”

Reż. Péter Forgács, Węgry, 1997, 60 min

Jeden z najbardziej spektakularnych filmów Petera Forgácsa. Oglądamy w nim przede wszystkim rodzinne filmy holenderskich Żydów, którzy zginęli w Auschwitz-Birkenau. Szczęśliwe chwile utrwalone w latach 30. i 40. – przed zagładą ich świata. Jako kontrapunkt dla historii żydowskiej, reżyser przedstawia nam dodatkowo kolorowe taśmy rodzinne nazistowskiego komisarza Holandii. Podobieństwo nastroju szczęśliwych, rodzinnych scen z życia katów i ich ofiar budzi w widzach niesłabnący niepokój.

Cykl „Odzyskane obrazy przeszłości. Przegląd twórczości Pétera Forgácsa”

We wrześniu Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje unikalną możliwość zapoznania się z twórczością filmową artysty, który stworzył dla nas pierwszą wystawę czasową – Listy do tych, co daleko. Dwa z czterech prezentowanych filmów będą tu miały swoją polską premierę. Wyjątkowość dzieł Forgácsa wynika nie z historii, którą opowiadają. Ta jest bowiem znana – jest to trudna historia XX wieku. Niezwykłość tkwi w materiale, z którego postały – w każdym przypadku są to filmy rodzinne kręcone przez filmowców amatorów. Forgács poświęcił 6 lat na odwiedzanie domów mieszkańców Węgier, a potem także innych części Europy, archiwizację starych taśm i przeprowadzanie wywiadów z bohaterami filmów domowych. Ze starych, zniszczonych obrazów ułożył opowieści o ludziach i świecie unicestwionych przez wojny i totalitaryzm. Chociaż w części odzyskał w ten sposób utraconą przeszłość.

Twórczość Forgácsa zachęca do namysłu nad związkami historii i kina, nad dokumentacyjną rolą medium filmowego, nawet jeśli używane jest ono w prywatnych celach. Przypomina, że bohaterami wielkiej historii są zawsze przede wszystkim zwyczajni ludzie.

Program cyklu:

7 września
godz. 17.00, Exodus przez Dunaj (The Danube Exodus)
godz. 18.00, Imigrancki blues – amerykański sen (Hunky Blues. The American Dream)

8 września
godz. 17.00, Gdzieś w międzyczasie… 1940-1943 (Meanwhile Somewhere ... 1940-1943)
godz. 18.00, Zamęt - kronika rodzinna (The Maelstrom. A Family Chronicle)

Bilet - 5 zł. Karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu - 15 zł.

Przegląd filmowy towarzyszy wystawie "Listy do tych, co daleko", którą można oglądać w muzeum do 30 września.