Spotkanie
24.06.2021 - online

Żydowskie ABC: Imiona żydowskie

Imiona to ważny element tożsamości żydowskiej. Wybieranie imion to tradycyjnie istotna cześć życia rodzin, a także rytuałów wspólnotowych. Czym kierują się rodzice przy nadawaniu imion swoim dzieciom? Wychodząc od znaczenia imion biblijnych, prześledzimy żydowskie tradycje onomastyczne oraz odchodzenie od nich, od czasów najdawniejszych do dzisiaj. 

Szymon, Daniel, Elżbieta, Mateusz, Anna, Hanna, Rafał, Jakub, Tomasz, Maria, Adam, Ewa – często nie zdajemy sobie sprawy ile popularnych imion to spolszczone wersje imion hebrajskich. O ich pochodzeniu porozmawiamy podczas czerwcowego spotkania z cyklu „Żydowskie ABC”.  

Dlaczego dzieciom w rodzinach żydowskich często nadawane są dwa, a nawet trzy imiona? Kiedy i jakie funkcje one pełnią – te żydowskie i te „świeckie”? Czy imię można zmienić albo dodać sobie nowe? Czy lista imion żydowskich jest ustalona, czy cały czas pojawiają się nowe? Oto wybrane wątki rozmowy Piotra Kowalika z Matanem Shefi, gościem specjalnym spotkania, genealogiem z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Matan Shefi studiował na Wydziale Historii i Humanistyki Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Zajmuje się genealogią żydowską w Polsce, pracuje w Dziale Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego od 7 lat.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl