Żydowskie ABC: Imiona żydowskie
image
Imiona to ważny element tożsamości żydowskiej. Wybieranie imion to tradycyjnie istotna cześć życia rodzin, a także rytuałów wspólnotowych. Czym kierują się rodzice przy nadawaniu imion swoim dzieciom? Wychodząc od znaczenia imion biblijnych, prześledzimy żydowskie tradycje onomastyczne oraz odchodzenie od nich, od czasów najdawniejszych do dzisiaj.
- 24 czerwca (czwartek), godz. 18.00
- Transmisja na Facebooku Muzeum POLIN>>
Szymon, Daniel, Elżbieta, Mateusz, Anna, Hanna, Rafał, Jakub, Tomasz, Maria, Adam, Ewa – często nie zdajemy sobie sprawy ile popularnych imion to spolszczone wersje imion hebrajskich. O ich pochodzeniu porozmawiamy podczas czerwcowego spotkania z cyklu „Żydowskie ABC”.
Dlaczego dzieciom w rodzinach żydowskich często nadawane są dwa, a nawet trzy imiona? Kiedy i jakie funkcje one pełnią – te żydowskie i te „świeckie”? Czy imię można zmienić albo dodać sobie nowe? Czy lista imion żydowskich jest ustalona, czy cały czas pojawiają się nowe? Oto wybrane wątki rozmowy Piotra Kowalika z Matanem Shefi, gościem specjalnym spotkania, genealogiem z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Matan Shefi studiował na Wydziale Historii i Humanistyki Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Zajmuje się genealogią żydowską w Polsce, pracuje w Dziale Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego od 7 lat.