Spotkanie
24.03.2022 - online

Żydowskie ABC: Jestem ortodoksyjną Żydówką

Półmrok. Przy stole siedzi kobieta, patrzy w bok. Jej twarz oświetlają płomienie zapalonych świec na świeczniku.
fot. Pexels

W ostatnich latach powstało wiele popularnych seriali i filmów pokazujących życie ortodoksyjnych Żydów, co przełożyło się na duże zainteresowanie tymi społecznościami. W ramach marcowego spotkania chcemy zachęcić do spojrzenia na religijną społeczność żydowską oczami kobiet. Po swoim świecie oprowadzą nas dwie ortodoksyjne Żydówki polskiego pochodzenia – Eliszewa Mason i Maja Kowalska. 

Rok temu, podczas spotkania Żydowskie ABC: Kim są charedim? Filmowe wizerunki chasydów a rzeczywistość, z pomocą polskiego chasyda Eliahu Parypy skonfrontowaliśmy filmowe wizerunki świata charedim z rzeczywistością. Na najbliższym marcowym spotkaniu będziemy kontynuować ten wątek. Tym razem naszymi przewodniczkami po świecie ortodoksyjnych Żydów będą kobiety.

Specjalnymi gościniami będą Eliszewa Mason, obecnie mieszkająca z rodziną w Londynie, oraz Maja Kowalska, która z całą rodziną wyemigrowała do Izraela i mieszka teraz w Hajfie. Zapytamy je o to, czy i w jaki sposób polskie pochodzenie wpływa na życie w brytyjskim i izraelskim środowisku religijnym. Dzięki temu, że każda z nich żyje w dwóch różnych, ważnych centrach religijnych judaizmu dowiemy się więcej o różnorodności środowisk ortodoksyjnych.

Poznamy bliżej codzienne funkcjonowanie konkretnych wspólnot czy synagog, z którymi związane są nasze rozmówczynie. Wreszcie, dopytamy o status kobiety w rodzinie i szerszym środowisku społecznym grup ortodoksyjnych. Panie wypowiedzą się na temat opinii i zarzutów kierowanych wobec ortodoksji, wśród których dominuje przekonanie, że kobiety w środowiskach ortodoksyjnych są dyskryminowane czy ograniczane. Zapytamy gościnie o stosunek do wspomnianych filmów i seriali: czy pokazują prawdziwą codzienność religijnych Żydów? Czy mogą w nich dostrzec swoje życie?

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl