Spotkanie

Cykl "Żydowskie ABC" online 2022

Na księdze w języku hebrajskim leży mały okrągły stalowy przedmiot z wyrytą na środku gwiazdą Dawida.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Drodzy Starzy, Nowi i Przyszli sympatycy cyklu "Żydowskie ABC", wchodzimy w 2022 rok z nowymi, ważnymi tematami i ciekawymi gośćmi! Podczas comiesięcznych rozmów online zabierzemy Was w różne obszary z szeroko rozumianej problematyki żydowskiej, nie tylko dotyczącej przeszłości, ale także żywo podyskutujemy o żydowskiej teraźniejszości.

Cykl "Żydowskie ABC" to miejsce spotkań ze światem żydowskim, we wszelkich jego wymiarach. Gospodarzem cyklu jest Piotr Kowalik, Główny Specjalista ds. Judaistyki i Metodyki Działu Edukacji Muzeum POLIN.

Już w styczniu, gościem specjalnym będzie Agnieszka Holland, z którą porozmawiamy o wyzwaniach przy kręceniu filmów poświęconych Zagładzie. Obejrzymy fragmenty jej filmów o Holokauście i dowiemy się więcej o jej osobistych dylematach przy ich tworzeniu, oraz o dylematach jakie przeżywali inni twórcy kina o Zagładzie.

A co planujemy na kolejne miesiące? Z Naczelnym Rabinem Polski i innymi liderami-duchownymi porozmawiamy o tym, do jakiej postawy wobec uchodźców wzywają judaizm, chrześcijaństwo i islam w kontekście kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Ponadto poznamy kobiety z nurtu ortodoksji, które wprowadzą nas w swój świat i skonfrontują wizerunki kobiet ortodoksyjnych w popularnych filmach czy serialach, z ich rzeczywistością. Porozmawiamy także z Konstantym Gebertem na gorący temat "Żydzi rządzą światem?". Spotkamy się również z Ryszardem Schnepfem, aby omówić status diaspory żydowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Śmierć prezydenta. Społeczne i polityczne tło zabójstwa Gabriela Narutowicza

Polityka izraelska, czyli bałagan?

  • Zapis transmisji z 22 listopada 2022 roku

Izraelczycy, pytani o to, co sądzą o sytuacji politycznej w swoim kraju, często odpowiadają jednym słowem, znanym także w Polsce: "bałagan". Piotr Kowalik porozmawia o sytuacji politycznej w Izraelu, obecnej i na przestrzeni lat, z Michałem Wojnarowiczem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Izraela i Palestyny.

Żydzi w USA – Amerykanie uprzywilejowani?

  • Zapis transmisji z 27 października 2022 roku

W rozmowie z byłym Ambasadorem RP w USA, dr Ryszardem Schnepfem, podyskutujemy o wewnętrznej różnorodności i znaczeniu społeczności żydowskiej w Ameryce. Czy słusznie przypisuje się jej uprzywilejowany status w porównaniu z innymi ważnymi amerykańskimi mniejszościami?

Żydzi rządzą światem?

  • Zapis transmisji spotkania z 22 września 2022 roku

Przekonanie, że "Żydzi rządzą światem" albo przynajmniej próbują to robić, zrobiło i nadal robi karierę w wielu miejscach świata. Z gościem specjalnym, Konstantym Gebertem, porozmawiamy o wzajemnych relacjach Żydów i władzy w ostatnich dwóch tysiącach lat Wielkiej Diaspory oraz o jej konsekwencjach, takich jak wielka historia Żydów na ziemiach polskich czy utworzenie państwa Izrael.

Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych

  • Zapis transmisji spotkania z 28 kwietnia 2022 roku

Podczas kwietniowego spotkania w ramach cyklu "Żydowskie ABC" przywołamy zachowane świadectwa, w których ofiary gett dzielą się z nami swoją miłością, tęsknotą czy przywiązaniem. Miłością do partnera czy partnerki, do najbliższej i dalszej rodziny, do towarzyszy niedoli i walki, do osób powierzonych w opiekę.
 

Jestem ortodoksyjną Żydówką

  • Zapis transmisji spotkania z 24 marca 2022 roku

W ramach marcowego spotkania chcemy zachęcić do spojrzenia na religijną społeczność żydowską oczami kobiet. Po swoim świecie oprowadzą nas dwie ortodoksyjne Żydówki polskiego pochodzenia – Eliszewa Mason i Maja Kowalska.

Kochać bliźniego. Każdego?

  • Zapis transmisji spotkania z 17 lutego 2022 roku

Do rozmowy zaprosiliśmy polskich liderów-duchownych judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, sygnatariuszy listu do Prezydenta RP w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśnią, dlaczego ten apel jest dla nich ważny, i wskażą, co zrobić, żeby zmienić postrzeganie "obcego" w Polsce.

Jak pokazać Zagładę w filmie? Wizja reżyserki

  • Zapis transmisji spotkania z 20 stycznia 2022 roku

W bogatej twórczości Agnieszki Holland bardzo ważne miejsce zajmuje los człowieka poddanego totalitarnej opresji. Na spotkaniu zapytamy reżyserkę o przedstawianie Zagłady w filmie. Jakie widzi wyzwania, ograniczenia i pułapki dla twórcy filmu o Holokauście? Jakie dylematy przeżywała podczas kręcenia własnych filmów na ten temat? A co sprawia, że te szczególnie trudne filmy, jednak warto i należy kręcić?

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl