Spotkanie
22.09.2022 - online

Żydowskie ABC: Żydzi rządzą światem?

Konstanty Gebert - brunet w średnim wieku - trzyma palec na siwej brodzie.
Konstanty Gebert. fot. M. Skwarczek / Agencja Gazeta

Przekonanie, że "Żydzi rządzą światem" albo przynajmniej próbują to robić, zrobiło i nadal robi karierę w wielu miejscach świata. Przypisywana Żydom globalna supremacja w polityce czy ekonomii lub ich rzekomy potajemny wpływ na bieg wydarzeń stały się przedmiotem wielu teorii spiskowych. W Polsce przybrała ona postać mitu "Żydokomuny".

Z gościem specjalnym, Konstantym Gebertem, porozmawiamy o wzajemnych relacjach Żydów i władzy w ostatnich dwóch tysiącach lat Wielkiej Diaspory oraz o jej konsekwencjach, takich jak wielka historia Żydów na ziemiach polskich czy utworzenie państwa Izrael. 

Wychodząc od źródeł polityki żydowskiej, czyli monoteizmu i mesjanizmu, dotrzemy do żydowskiej współczesności. Zastanowimy się nad syjonizmem i jego kondycją we współczesnym państwie Izrael.

Skomentujemy popularne teorie spiskowe na temat rzekomego żydowskiego panowania nad światem, w szczególności mit "Żydokomuny".

Konstanty Julian Gebert – polski psycholog żydowskiego pochodzenia, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, od 1989 do 2022 roku publicysta dziennika "Gazeta Wyborcza".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl