Wspólny bilet do żydowskiej historii
Interesujesz się kulturą polskich Żydów? Chcesz poznać historię żydowskiej Warszawy? Skorzystaj z łączonego biletu, który pozwoli Ci odwiedzić kilka niezwykłych miejsc w promocyjnej cenie.
- UWAGA! Oferta zawieszona do odwołania
Zwiedź dwie wystawy, zabytkową synagogę i dwa cmentarze żydowskie. Dzięki inicjatywie Muzeum POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej powstał wspólny bilet pozwalający na poznanie wszystkich tych miejsc.
Bilet upoważnia do wstępu do następujących miejsc:
Wystawa stała Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6
Skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? Na narracyjnej wystawie Muzeum POLIN wyruszysz w przeszłość dzięki zabytkowym obiektom, polichromiom, modelom, multimediom i tekstom. Zobaczysz tu m.in. XIII-wieczną monetę bitą w Polsce i książki wydawane w żydowskich drukarniach 400 lat temu. Zapierającą dech w piersiach rekonstrukcję zdobionego dachu drewnianej synagogi i niezwykłą multimedialną ulicę.
- Więcej informacji: www.polin.pl.
- Zwiedzanie: aktualne informacje na temat godzin otwarcia znajdą Państwo na stronie z podstawowymi informacjami.
- Bilet upoważnia do zwiedzania w terminie wybranym podczas zakupu.
Wystawy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5
Działający w Warszawie od 1947 roku Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest jedną z wiodących placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów od wieków zamieszkujących Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. W siedzibie ŻIH można oglądać wystawę stałą "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" i "Mała Synagoga na Tłomackiem" oraz wystawy czasowe o tematyce żydowskiej.
- Więcej informacji: www.jhi.pl.
- Godziny otwarcia wystaw:
poniedziałek, środa, czwartek w godzinach: 9.00-18.00,
wtorek w godzinach: 9.00-20.00,
piątek w godzinach: 9.00-16.00,
sobota – zamknięte,
niedziela w godzinach: 10.00-18.00. - Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.
- Poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania.
- Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2023 roku.
Na wystawy nie można wchodzić z bagażem, plecakami i dużymi torbami. Obowiązuje szatnia.
Zabytkowa synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków, ul. Twarda 6
Synagoga im. Nożyków została wzniesiona w latach 1898-1902. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Budynek dla 350 wiernych przetrwał II wojnę światową, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich domów modlitwy i bożnic.
- Więcej informacji: warszawa.jewish.org.pl.
- Zwiedzanie:
poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 (przerwa 13.30-14.00),
sobota -Synagoga jest zamknięta, w Szabat i inne święta żydowskie Synagoga jest nieczynna dla zwiedzających.
niedziela: 10.00-17.00. - Wejście dla turystów od frontu Synagogi.
- W Synagodze obowiązuje kontrola bezpieczeństwa. Prosimy o nieprzynoszenie dużych bagaży oraz o posiadanie dokumentu tożsamości.
- Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2023 roku.
Cmentarz żydowski w Warszawie, ul. Okopowa 49/51
Cmentarz, zwany przed wojną cmentarzem przy Gęsiej, powstał w 1806 roku i początkowo był miejscem spoczynku żydowskich elit. Oprócz tradycyjnych macew i prostych w swej architekturze oheli, nad grobami zamożnych przedsiębiorców, kupców, działaczy politycznych i artystów, zaczęto wznosić grobowce o wyszukanej formie wykonywane przez mistrzów sztuki i rzemiosła. Leżą tu m.in. Ludwik Zamenhof, Rachela Kamińska, Icchak Lejb Perec, czy Marek Edelman. Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_%C5%BCydowski_w_Warszawie_(Wola).
- Od 1 marca 2023 r. wraca do stałych godzin:
niedziela-czwartek: 10.00-17.00,
piątek: 10.00-15.00. - Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2023 roku.
Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15
Pierwszy pochówek, o którym wiemy, odbył się na tym cmentarzu w 1743 roku. Istnienie tej nekropolii zostało zalegalizowane w 1780 roku, kiedy król Stanisław Poniatowski wydzierżawił piaszczyste tereny wpływowemu przedsiębiorcy, Szmulowi Zbytkowerowi. W przeciwieństwie do cmentarza przy ul. Okopowej bródnowski cmentarz był miejscem pochówku uboższej części żydowskiej społeczności Warszawy. Jest to największy pod względem liczby pochowanych cmentarz żydowski w Polsce i jeden z największych pod tym względem na świecie – spoczywa tu około 250 000 osób. Na cmentarzu znajduje się wystawa Bejt Almin poświęcona nieprostej historii nekropolii oraz żydowskiej tradycji funeralnej. Więcej informacji: www.warszawa.jewish.org.pl.
- Od 1 marca 2023 otwarty w każdą niedzielę: 10.00-16.00.
Dodatkowo od 2 lipca do 1 września będzie otwarty 6 dni w tygodniu – niedziela-piątek: 10.00-16.00.
Ostatnie wejście na 40 minut przed zamknięciem.
W święta żydowskie oraz polskie cmentarz zamknięty. - Bilet obowiązuje od dnia zakupu do końca 2023 roku.