Rocznice i święta
19.04.2020

Akcja Żonkile 2020. Program wirtualnych obchodów 19 kwietnia

Na wypolerowanej kamiennej, ciemnej płycie leży wiązanka żonkili. W tle widać zarys pomnika Bohaterów Getta w Warszawie i budynek Muzeum POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

19 kwietnia wspólnie uczcijmy 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy Was nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. 

Serię wydarzeń "Muzeum POLIN w Twoim Domu", poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim, obejrzycie na muzealnym Facebooku.

19 kwietnia bądźmy razem na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Program obchodów

godz. 10.30 - wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim

Profesor Jacek Leociak, literaturoznawca, historyk literatury, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów poświęcił swój wykład cywilnemu doświadczeniu powstania w getcie. Zwraca uwagę, że w walce zbrojnej wzięło udział tylko kilkuset powstańców, podczas gdy blisko 50 000 cywili stawiało bierny opór śmierci, kryjąc się w bunkrach i piwnicach.

Powołując się na dwie różne relacje: "Dziennik Marylki", napisany przez bliżej nieznaną kobietę w okresie między 1 a 27 kwietnia 1943 roku oraz świadectwo Mietka Pachtera, wówczas dwudziestoletniego mężczyzny, ukrytego w bunkrze przy ulicy Szczęśliwej, prof. Jacek Leociak dowodzi, że mimo świadomości nieuchronnej przegranej, ludność cywilna do ostatnich chwil chwytała się życia i starała się zachować swoje człowieczeństwo.

godz. 12.00 - relacja LIVE: Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, złoży wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta

godz. 12.05 - Modlitwa Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

W tym roku nie odbędą się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem Ocalałych, przedstawicielami władz oraz duchownych różnych wyznań.

W hołdzie tym, którzy zginęli 77 lat temu w getcie warszawskim, Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, odmówił modlitwę "El Male Rachamim" (hebr. "Boże Pełen Miłosierdzia"). W tradycji Żydów z Europy Środkowo-Wschodniej odmawia się ją podczas pogrzebu, w rocznicę śmierci oraz podczas świąt, kiedy wspomina się zmarłych.

godz. 15.30 - Spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto"

Beata Chomątowska, pisarka, dziennikarka i autorka książki "Stacja Muranów" zaprasza na autorski spacer po miejscach związanych z gettem warszawskim i jego upamiętnieniach. Bez wychodzenia z domu zobaczymy m.in. znaczniki granic getta, dowiemy się czego symbolem jest litera "bet" na pierwszym Pomniku Bohaterów Getta i poznamy niezwykłą historię jednego z owocowych drzew rosnących na warszawskim Muranowie.

Beata Chomątowska jest także współautorką koncepcji wystawy czasowej "Tu Muranów", której otwarcie odbędzie się we wrześniu w Muzeum POLIN.

godz. 18.30 - Andrzej Seweryn czyta fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem"

Fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przeczyta Ambasador tegorocznej akcji Żonkile – Andrzej Seweryn.

Książka jest zapisem rozmowy H. Krall z Markiem Edelmanem – ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który co roku, 19 kwietnia, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej