Żydowskie dziedzictwo kulturowe

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" – pamięć i edukacja

Duża grupa młodych osób stoi na korytarzy Muzeum POLIN, tyłem do głównego wejścia. Usmiechają się.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" (ŻDK) Muzeum POLIN przygotowało tej jesieni bogatą ofertę edukacyjną towarzyszącą naszemu programowi przywracaniem pamięci o cmentarzach żydowskich w Polsce. Część z naszych już zrealizowanych działań edukacyjnych została natomiast doceniona w ramach kilku regionalnych konkursów branżowych.

Oznaczamy żydowskie cmentarze

Orla, Góra Kalwaria, Brok, Tuszyn i Szamotuły – to nazwy pięciu miejscowości objętych w 2021 r. programem oznakowania cmentarzy żydowskich realizowanym przez Muzeum POLIN, wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Tablice upamiętniające zostały ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zaś ceremonie ich odsłonięcia oraz towarzyszący im program edukacyjny adresowany do szkół i lokalnej społeczności zorganizowaliśmy  w ramach projektu ŻDK.
W latach 2021-2023 zrealizujemy ceremonie oraz towarzyszące im warsztaty we wszystkich regionach Polski – łącznie 16 miejscowościach.

"Wierzba 2021" dla "Łąki Leśmiana"

Z przyjemnością informujemy, że nasz letni program "Łąka Leśmiana" zajął III miejsce w XV edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba" w kategorii "Najlepszy projekt otwarty".

"Łąka Leśmiana" to zielona plenerowa instalacja przed Muzeum POLIN, gdzie w czasie letnich miesięcy zachęcaliśmy Was do zatrzymania się i wspólnego relaksu. W złapaniu oddechu i kontakcie z przyrodą pomagał wyjątkowy program, w tym cykl mindfulness, wydarzenia literackie czy warsztaty miejskiego ogrodnictwa.

"Słoneczniki" 2021 – wyróżnienie dla Muzeum POLIN

Nasi odbiorcy docenili również cykl koncertów przyjaznych sensorycznie, który otrzymał wyróżnienie jury w kategorii "Muzyka" w konkursie "Słoneczniki", organizowanym w Warszawie po raz dziesiąty przez portal czasdzieci.pl. Najbardziej rozwojowe inicjatywy kulturalne dla dzieci zostały wskazane przez ich opiekunów i rodziców.

Koncerty przyjazne sensorycznie to interaktywne wydarzenia muzyczne dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu realizowane w przestrzeni dostosowanej do potrzeb osób wrażliwych na bodźce sensoryczne.

Nominacje do "Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej"

Teatralny projekt edukacyjny oraz kurs polsko-ukraiński, to dwa spośród naszych ubiegłorocznych działań w ramach ŻDK, które znalazły się w ścisłym finale konkursu "Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2021". Gala finałowa konkursu odbędzie się 28 października 2021 r. o godz. 10.00.

Projekt "Teatr to czasownik" przeznaczony był dla młodzieży w wieku 13-17 lat i stanowił formę przeciwdziałania tworzeniu się krzywdzących stereotypów, zaś kurs "Miejskie historie wielokulturowe", to działanie zorganizowanego wspólnie z Ukraińskim Domem w Warszawie, dotyczące historii miast oraz pamięci w tej części Europy.

Najnowszy raport dotyczący programów dla nauczycieli już dostępny!

Aż 88 % nauczycielek i nauczycieli, uczestników naszych programów między lipcem 2020 a sierpniem 2021 r. zadeklarowało zwiększoną wrażliwość na kwestie związane z różnorodnością i tolerancją. Aż 96 proc. z nich chętnie podejmie tematykę żydowską na zajęciach w swojej szkole. Nauczyciele deklarowali również bardzo wysoki wzrost wiedzy oraz wolę polecenia naszej oferty.

Zapraszamy do udziału w konferencji edukacyjnej

Zapraszamy na piątą konferencję dla nauczycielek i nauczycieli w Muzeum POLIN "Moc biografii. Jak korzystać z historii osobistych w edukacji", która odbędzie się online 13–20 listopada 2021.

Będziemy rozmawiać m. in. o punktach stycznych między historią, sztuką i edukacją, a także o prospołecznej naturze ludzkiego mózgu i tworzeniu archiwów społecznych. Zaprezentujemy też cykl filmów dotyczących dziedzictwa polskich Żydów oraz towarzyszące im materiały do pracy w szkołach.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl