Edukacja
LUTY

Program warsztatów rodzinnych u króla Maciusia

Kobieta i dziewczynka wycinają coś z kartek papieru.
fot. Magda Starowieyska

Zapraszamy do króla Maciusia na specjalne warsztaty rodzinne! 

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

6.02 (sobota) 11:00 Warsztat – Święta: W nastroju szabatowych świec

Szabat to piękne żydowskie święto obchodzone w każdym tygodniu, trwa od piątkowego wieczoru do sobotniego wieczoru. Święto rozpoczyna się od zapalenie świec.  Na warsztatach poznamy zwyczaje i tradycje związane z tym radosnym dniem. Posłuchamy muzyki oraz zrobimy coś pachnącego. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł i prowadzenie: Anna Dybała

7.02 (niedziela) 11:00 Pracownia Rodzinna u Króla Maciusia

W poniedziałek 8.02 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Zastanowimy się, jak mądrze i kreatywnie korzystać z tego jednego z największych wynalazków XX wieku. Pomijając dom, dzieci najczęściej korzystają z Internetu w szkole i u znajomych. Dla nich Internet to przede wszystkim możliwość kontaktu z przyjaciółmi i dobra zabawa. Podczas spotkania z pedagogiem dorośli dowiedzą się, jakie zagrożenia niesie ze sobą Internet oraz jak ich unikać, ale przede wszystkim skupimy się na pozytywnych aspektach tematu: zasadach mądrego korzystania z Internetu oraz dobrych praktykach, które warto wykorzystać. Z kolei dzieci w ramach warsztatu z edukatorem wezmą do rąk tablety, ale nie po to by grać, lecz kreatywnie i twórczo się bawić, wykonując projekt wykorzystujący nowe media i Internet. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Zajęcia dla opiekunów: Dominika Zimecka-Kroll, zajęcia dla dzieci: Anna Dybała

13.02 (sobota) 11:00 Warsztat – Tradycja: Symbole w kulturze żydowskiej

Podczas warsztatu przyjrzymy się symbolom i znakom funkcjonującym w religii i kulturze żydowskiej. Dowiemy się co oznacza Gwiazda Dawida, do czego służy menora, jakie znaczenie kryje się za symbolami lwa, korony czy księgi. Na tej podstawie przygotujemy wspólnie symboliczne pieczątki, które posłużą do stworzenia unikatowego zestawu kart memory. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł: Karolina Jastrzębska-Mitzner, prowadzenie: Karolina Jastrzębska - Mitzner

14.02 (niedziela) 11:00 Warsztat – Budowa: Na wyspie bezludnej

Opowieść „Król Maciuś na wyspie bezludnej” to dalszy ciąg historii o Królu Maciusiu I, która zainspiruje nas do zastanowienia się nad tym co jest dla dzieci i dorosłych naprawdę ważne. Czego potrzebują być szczęśliwym? Co dziecko a co dorosły zabraliby na bezludną wyspę? Z kartonu i papieru stworzycie Rodzinne Wyspy Bezludne, takie na których razem czulibyście się dobrze. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł: Adam Kaczmarek, prowadzenie: Adam Kaczmarek

20.02 (sobota) 11:00 Warsztat – Święta: W nastroju szabatowych świec

Szabat to piękne żydowskie święto obchodzone w każdym tygodniu, trwa od piątkowego wieczoru do sobotniego wieczoru. Święto rozpoczyna się od zapalenie świec.  Na warsztatach poznamy zwyczaje i tradycje związane z tym radosnym dniem. Posłuchamy muzyki oraz zrobimy coś pachnącego. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł i prowadzenie: Anna Dybała

21.02 (niedziela) 11:00 Klub Czytelniczy Króla Maciusia – Coś z niczego

Kiedy Józio był malutki, dziadek uszył mu śliczny kocyk – tak zaczyna się książka Coś z niczego, dla której inspiracją była tradycyjna piosenka w języku jidysz. Opowieść o małym Józefie i jego rodzinie rozgrywa się w żydowskim miasteczku (sztetl), jakich było wiele na wschodnich terenach dawnej Polski. Podczas warsztatów z Anną Kozanecką – wydawczynią i tłumaczką książki, będziemy artystycznie przetwarzać motywy książki i historię Józia. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł i prowadzenie: Anna Kozanecka i Aleksandra Karkowska

Opieka merytoryczna: Ewa Skibińska i Marta Lipczyńska-Gil

Patronat:

27.02 (sobota) 11:00 Warsztat – Święta: W nastroju szabatowych świec

Szabat to piękne żydowskie święto obchodzone w każdym tygodniu, trwa od piątkowego wieczoru do sobotniego wieczoru. Święto rozpoczyna się od zapalenie świec.  Na warsztatach poznamy zwyczaje i tradycje związane z tym radosnym dniem. Posłuchamy muzyki oraz zrobimy coś pachnącego. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł: Anna Dybała, prowadzenie: Magdalena Ogieniewska

28.02 (niedziela) 11:00 Warsztat – Komiks: Komiksowa Koza Złotka

Komiks to niezwykle popularna obrazkowa forma opowieści. Kochają ją zarówno dzieci jak i dorośli. Komiks często przetwarza dzieła literackie w formę wizualnego opowiadania. Jak zatem wyglądałyby opowiadania Issaca Singera wpisane w komiksowy kadr? Podczas warsztatu dowiemy się kim jest Issac Singer i co ma wspólnego z dziećmi.  Nie wszystkim wiadomo, że zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla dorosłych z powodzeniem pisał również dla dzieci. Głównym założeniem spotkania będzie przygotowanie komiksu na podstawie opowiadań Singera. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

Pomysł i prowadzenie: Maria Pawlak

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą dla przedszkoli.

Do króla Maciusia można przyjść również poza godzinami odbywania się warsztatów:

  • poniedziałek, środa, czwartek piątek w godzinach 15:00–18:00
  • sobota, niedziela w godzinach 10:00–18:00

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

Zabawy w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia są płatne:

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek (15:00–18:00) zabawa za darmo bez ograniczeń czasowych
  • sobota, niedziela (10:00–18:00) godzinna zabawa – pierwsza godzina: 5 PLN od osoby (druga godzina gratis)

>> Dowiedz się więcej o miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia.

Wychowawcy i rodzice zainteresowani otrzymywaniem informacji drogą elektroniczną mogą wpisać się na listę mailingową. Więcej informacji o miejscu eduakcji rodzinnej znajduje się tutaj.