Aplikacje multimedialne

Odkryj żydowski Paryż północy – nowa aplikacja mobilna „Warszawa Warsze”

Zachęcamy do zapoznania się z naszą nową aplikację mobilną „Warszawa, Warsze”, która pozwala podążyć śladami Nożyków, Wolańskich, Hirszfeldów czy Zamenhofów oraz trafić do istotnych miejsc na mapie żydowskiej Warszawy: Plac Grzybowski, plac Żelaznej Bramy, Tłomackie, Rymarska, Przejazd i Nowolipki.

Aplikacja jest rozwinięciem wystawy o tym samym tytule i umożliwia poznanie żydowskiej części miasta – jego codziennego i klubowego życia. Przy wtórze żydowskich melodii odkrywamy wielowarstwową strukturę Paryża północy, jak określała miasto nad Wisłą jidyszowa piosenka w wykonaniu Oli Lilith - Cederbaum. 

Dzięki aplikacji rozpoznajemy we współczesnym mieście obiekty i elementy nieistniejące, poszczególne jego warstwy, dzięki czemu możemy poznać i zrozumieć wielokulturowe oblicze Warszawy. Chcemy, żeby odbiorca zastanowił się, co spowodowało tak różnorodne ukształtowanie stolicy w wielu aspektach - historycznym, kulturowym i socjologicznym.

Spacer łączy trzy charakterystyczne obszary żydowskiego osadnictwa w Warszawie. Plac Za Żelazną Bramą to teren, wokół którego Żydzi mieszkali „z dziada pradziada” kultywując swą odmienność kulturową, etniczną i religijną, przy jednoczesnym świadczeniu usług i handlu pozostałym  mieszkańcom Warszawy. Tłomackie i okolice placu Bankowego od połowy XIX wieku związane były z aktywnością inteligencji żydowskiej, pierwotnie skupionej przy  synagodze na Tłomackiem, a następnie przy Bibliotece Judaistycznej i w klubie na Tłomackiem 13.

Najbardziej różnorodny teren stanowią ulice dawnej dzielnicy północnej, którą w dużym stopniu ukształtowała ludność napływowa m. in z carstwa rosyjskiego tzw. litwacy. Pragniemy, aby odbiorca przy poszczególnych punktach w przestrzeni miasta zauważył tę różnorodność i jej wpływ na współczesny kształt oraz charakter stolicy. Aplikacja z pewnością zainteresuje zarówno mieszkańców Warszawy jak i jej gości. Będzie pomocna dla wszystkich pragnących poznać i zrozumieć miasto i jego specyficzny rozwój.


Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej

Patroni: