Festiwal MADE IN POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na 2. Festiwal Made in POLIN. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą międzykulturowe zapożyczenia: to, co cytowane, przekształcane, a czasem zawłaszczone. Cytaty, trawestacje, polemiki i remiksy. To, co reinterpretowane i wchłonięte. Słowa, dźwięki, obrazy, obiekty i idee. W kulturze popularnej i wysokiej, w życiu codziennym i sztuce. Żartobliwie i poważnie.
Festiwal Made in POLIN to trzy dni pełne koncertów, spektakli, spotkań przy stole i na Muranowie, warsztatów oraz zaskakujących wędrówek po wystawie stałej muzeum. To unikalna okazja spotkania z ciekawymi artystami, językoznawcami, animatorami kultury.
W programie Made in POLIN między innymi:
-
Reich/Jimek/Cytaty – koncert młodego kompozytora i producenta Radzimira Dębskiego (występującego jako Jimek) oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Razem odczytają na nowo muzykę wybitnego amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha.
-
Golem – słuchowisko na żywo w reżyserii Krzysztofa Czeczota na motywach powieści Gustava Meyrinka. Mroczna, przesiąknięta mistycyzmem opowieść o sztucznym człowieku, pozbawionej duszy istocie, której stworzenie jest ukoronowaniem kabalistycznego rytuału. W roli narratora: Jerzy Trela.
-
Żyd w języku – rozmowa wybitnych językoznawców: Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego, tłumaczki i pisarki – Beli Szwarcman - Czarnoty oraz Sergiusza Kowalskiego – socjologa i tłumacza, na temat znaczenia i konotacji słowa „Żyd” oraz o wzajemnym przenikaniu się języków jidysz i polskiego.
- Wymuszając cud – dymiąca, pachnąca hawdalowymi ziołami instalacja-performance Joanny Rajkowskiej tworzona w miejscu przebiegu przedwojennej ulicy Zamenhofa. Wydarzenie jest częścią projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”.
-
Kogel-mogel – oddziałujące na wszystkie zmysły spotkanie przy wspólnym stole, podczas którego przyjrzymy się wzajemnym zapożyczeniom kuchni żydowskiej i polskiej, a także wpływom kuchni rosyjskiej, niemieckiej, austro-węgierskiej oraz bliskowschodniej na kuchnię Żydów aszkenazyjskich. Mistrz ceremonii – Robert Makłowicz. Ucztę współtworzą Monika Kucia i Maryla Musidłowska.
-
Hacking: pisarze na wystawie – grono znakomitych pisarzy, na czas festiwalu modyfikuje wystawę stałą muzeum, wplatając w nią nieco własnej twórczości. W projekcie wezmą udział m.in. Andrzej Stasiuk, Justyna Bednarek, Mikołaj Grynberg, Marcin Kącki i Magda Kupryjanowicz. Pisarzom towarzyszyć będą artyści różnych mediów m.in. improwizator i kompozytor Mikołaj Trzaska czy rysownik i ilustrator Daniel de Latour.
-
Czytelnia kreski – prezentacja wybranych obiektów ze zbiorów muzeum, tym razem będą to sygnowane plansze komiksowe oraz komiksy, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Olgi Wróbel, Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego.
21-23 października, wstęp wolny, na wybrane wydarzenia wymagana rezerwacja miejsc. Rezerwacja wejściówek ruszy po 21 września.