Edukacja

Rekrutacja do 19.01.2017

Kurs "Postawy wobec przemocy"

fot. Alicja Szulc

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i kampania HejtStop zapraszają na kurs edukacyjny "Postawy wobec przemocy".


W jaki sposób można reagować, gdy spotykamy się ze stereotypami, uprzedzeniami lub dyskryminacją? Jak przeciwdziałać mowie nienawiści w sieci? Jakie grupy są w Polsce objęte specjalną ochroną prawną? Gdzie szukać informacji o ludziach, którzy w różnych częściach świata skutecznie przeciwstawiali się przemocy? Czym jest "Żywa biblioteka" i od czego zacząć, jeśli chcemy ją zorganizować?

Warsztaty antydyskryminacyjne i spotkania pozwolą rozszerzyć wiedzę oraz kompetencje związane z rozpoznawaniem dyskryminacji a także z reagowaniem na mowę nienawiści. Warsztaty z kuratorkami wirtualnej wystawy prezentującej sylwetki współczesnych Sprawiedliwych będą okazją do poznania inspirujących współczesnych biografii.

Osoby uczestniczące w kursie poznają także dokładnie metodę "Żywej biblioteki" i będą mogły włączyć się w jej organizację w Muzeum POLIN. Kurs ma również stanowić platformę do spotkania, dyskusji i wymiany pomysłów.

Program kursu:

  • 28-29 stycznia (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00 Warsztaty antydyskryminacyjne. Prowadzenie: Sonia Ruszkowska i Małgorzata Waszczuk
  • 13 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Spotkanie dotyczące mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. Prowadzenie: Joanna Grabarczyk
  • 20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Idea i zasady „Żywej biblioteki”. Prowadzenie: Stowarzyszenie Diversja
  • 27 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30  Jak skutecznie usuwać mowę nienawiści z Internetu? Prowadzenie: Joanna Grabarczyk
  • 13 marca (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Warsztaty o wirtualnej wystawie prezentującej sylwetki współczesnych Sprawiedliwych. Prowadzenie: Karolina Dzięciołowska i Klara Jackl (autorki wystawy)
  • 19 marca (niedziela) - wydarzenie otwarte współorganizowane przez osoby uczestniczące w kursie
  • 27 marca (poniedziałek) spotkanie podsumowujące kurs. Prowadzenie: Sonia Ruszkowska i Małgorzata Waszczuk

Udział w kursie jest bezpłatny. Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich częściach programu. Formularze należy przysyłać do czwartku, 19 stycznia na adres: mwaszczuk@polin.pl.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj >>

Zajęcia odbywają się w siedzibie Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa). Nie mamy możliwości zwrotu kosztów dojazdu osobom spoza Warszawy, które chcą wziąć udział w kursie.

Kurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partner kursu:

    

Współpraca:

 

04.01.2017