Edukacja
Rekrutacja do 19.01.2017
Kurs "Postawy wobec przemocy"








Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i kampania HejtStop zapraszają na kurs edukacyjny "Postawy wobec przemocy".
W jaki sposób można reagować, gdy spotykamy się ze stereotypami, uprzedzeniami lub dyskryminacją? Jak przeciwdziałać mowie nienawiści w sieci? Jakie grupy są w Polsce objęte specjalną ochroną prawną? Gdzie szukać informacji o ludziach, którzy w różnych częściach świata skutecznie przeciwstawiali się przemocy? Czym jest "Żywa biblioteka" i od czego zacząć, jeśli chcemy ją zorganizować?
Warsztaty antydyskryminacyjne i spotkania pozwolą rozszerzyć wiedzę oraz kompetencje związane z rozpoznawaniem dyskryminacji a także z reagowaniem na mowę nienawiści. Warsztaty z kuratorkami wirtualnej wystawy prezentującej sylwetki współczesnych Sprawiedliwych będą okazją do poznania inspirujących współczesnych biografii.
Osoby uczestniczące w kursie poznają także dokładnie metodę "Żywej biblioteki" i będą mogły włączyć się w jej organizację w Muzeum POLIN. Kurs ma również stanowić platformę do spotkania, dyskusji i wymiany pomysłów.
Program kursu:
- 28-29 stycznia (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00 Warsztaty antydyskryminacyjne. Prowadzenie: Sonia Ruszkowska i Małgorzata Waszczuk
- 13 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Spotkanie dotyczące mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. Prowadzenie: Joanna Grabarczyk
- 20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Idea i zasady „Żywej biblioteki”. Prowadzenie: Stowarzyszenie Diversja
- 27 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Jak skutecznie usuwać mowę nienawiści z Internetu? Prowadzenie: Joanna Grabarczyk
- 13 marca (poniedziałek), godz. 18.00-20.30 Warsztaty o wirtualnej wystawie prezentującej sylwetki współczesnych Sprawiedliwych. Prowadzenie: Karolina Dzięciołowska i Klara Jackl (autorki wystawy)
- 19 marca (niedziela) - wydarzenie otwarte współorganizowane przez osoby uczestniczące w kursie
- 27 marca (poniedziałek) spotkanie podsumowujące kurs. Prowadzenie: Sonia Ruszkowska i Małgorzata Waszczuk
Udział w kursie jest bezpłatny. Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich częściach programu. Formularze należy przysyłać do czwartku, 19 stycznia na adres: mwaszczuk@polin.pl.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj >>
Zajęcia odbywają się w siedzibie Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa). Nie mamy możliwości zwrotu kosztów dojazdu osobom spoza Warszawy, które chcą wziąć udział w kursie.
Kurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
![]() |
![]() |
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”
Partner kursu:
Współpraca: