Muzeum

Ogłoszenie wyników: 31.12.2019

POLIN Museum Film Call

A Passover Festival at Coney Island - POLIN Museum Film Call
fot. East News

Na świecie żyje ponad 9 milionów potomków polskich Żydów. Jaki jest ich związek z krajem przodków? Muzeum POLIN ogłasiło międzynarodowy konkurs, zapraszając do twórczej próby odpowiedzi na to pytanie. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 grudnia br.

Czternaście zwycięskich koncepcji filmów zostanie zrealizowanych i włączonych do epilogu wystawy stałej Muzeum poświęconej tysiącletniej historii polskich Żydów.

Liczy się opowieść

Prace w formie wideo o długości do 5 minut powinny obrazować współczesne społeczności żydowskie żyjące w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, Europie, Izraelu, Polsce oraz Republice Południowej Afryki i odnosić się do dziedzictwa polskich Żydów poprzez opowiedzenie historii jednostek, rodzin, organizacji, wspólnot, wydarzeń lub przedmiotów szczególnej wagi, które stanowią łącznik między owymi społecznościami a miejscami, gdzie kiedyś żyły ich rodziny.

Zgłoszenia

Aplikacja konkursowa powinna zawierać opis koncepcji filmu (treatment, synopsis i logline), oraz wstępny budżet.

Rodzaj proponowanych filmów jest dowolny, mogą być oparte na wywiadach, materiałach dokumentalnych i archiwalnych, domowych filmach video, animacji, sztuce video i innych. Do udziału w konkursie szczególnie zachęcamy filmowców, będących członkami społeczności, o których opowiadają. Ważne jednak, by uczestnicy konkursu wykazali w swoim portfolio jeden zrealizowany film o dowolnym metrażu, który został udostępniony publiczności w Internecie, kinie, na festiwalu, w telewizji lub innym kanale, w którym mogłaby go obejrzeć widownia.

Jury będzie oceniać przede wszystkim jakość artystyczną filmów oraz sposób ukazania związku społeczności żydowskiej w danym regionie z dziedzictwem polskich Żydów.

Zasady konkursu >>

Międzynarodowe jury (kliknij, żeby przeczytać biogramy):

  • Przewodnicząca: Barbara Kirshenblatt-Gimblett, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN
  • Zastępczyni przewodniczącej: Joanna Fikus, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN
  • Sekretarzyni: Katarzyna Tomczak-Wysocka, kuratorka organizacyjna, Muzeum POLIN
  • Eric Bednarski, pisarz i reżyser
  • Rebecca Guber, założycielka i dyrektorka Asylum Arts
  • Aviva Weintraub, dyrektorka Festiwalu Filmów Żydowskich w Nowym Jorku, kuratorka współpracująca, The Jewish Museum, Nowy Jork
  • Maria Zmarz-Koczanowicz, dokumentalistka, Szkoła Filmowa w Łodzi
  • Joanna Kos Krauze, reżyserka, scenarzystka i producentka.

Nagroda

Każdy z czternastu finalistów konkursu otrzyma nagrodę do 56.000 PLN brutto na produkcję jednego filmu krótkometrażowego. Wartość nagrody będzie uzależniona od złożonego projektu, który powinien uwzględniać wstępny budżet.   

Ogłoszenie wyników

31 grudnia 2019

W związku z dużą ilością zgłoszeń na konkurs  oraz z uwagi na to, że z każdym zapoznajemy się z ogromną ciekawością, informujemy, że wyniki ogłosimy z końcem listopada. Wiemy, że wielu i wiele z Was czeka już na ogłoszenie rezultatów, ale prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości.

Lista laureatów będzie ogłoszona na naszej stronie. Uczestnicy konkursu zostaną poinformowani o jej publikacji drogą mailową.

Zwycięskie filmy będą stanowić część epilogu multimedialnej wystawy stałej Muzeum POLIN poświęconej tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Od otwarcia w 2013 roku Muzeum odwiedziły ponad 3 miliony gości z całego świata. W roku 2016 Muzeum otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku (EMYA) oraz prestiżową nagrodę European Museum Academy (EMA). Misją Muzeum POLIN jest podtrzymanie dialogu w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Kontakt: filmcall@polin.pl

Odpowiedzi na pytania przesłane drogą mailową zostaną opublikowane na www.polin.pl w zakładce Najczęściej zadawane pytania (FAQ).

 

Partnerzy

Załączniki:
05.02.2019