Zbiory

Zakup kolekcji plansz komiksowych Krzysztofa Gawronkiewicza ukazujących Zagładę Żydów

Czarno-biała plansza Krzysztofa Garwonkiewicza z albumu "Achtung Zelig!"
Czarno-biała plansza Krzysztofa Garwonkiewicza z albumu "Achtung Zelig!", fot. K. Gawronkiewicz

Plansze jednego z najwybitniejszych polskich artystów komiksowych w zbiorach muzealnych.

Muzeum do swojej kolekcji pozyskuje nie tylko judaika związane z tradycją i religią żydowską czy przedmioty historyczne (także pamiątki osobiste), lecz również dzieła sztuki współczesnej o szczególnej wartości artystycznej, które podejmują wątki historii Żydów i relacji polsko-żydowskich. Od 2016 sukcesywnie, w miarę pozyskiwania obiektów w ramach darowizn oraz funduszy na nowe zakupy, rozwijana jest gałąź kolekcji, która reprezentuje sztukę narracji obrazkowej (komiks, picturebook).

W kolekcji znalazły się do tej pory m.in. plansza Rutu Modan z powieści graficznej "Zaduszki", rysunki Martina Lemelmana z "Córki Mendla", plansze Fanny Vaucher z projektu "Polskie pigułki", prace Przemysława Truścińskiego, ilustracje Iwony Chmielewskiej z picturebooka "Pamiętnik Blumki". Łącznie Muzeum posiada ponad 250 takich prac, w tym cenne materiały warsztatowe i liternicze.

Nabywana kolekcja prac Krzysztofa Gawronkiewicza składa się z 26 plansz: czy to w ich kształcie ostatecznym (na jednej karcie przed dalszym opracowaniem komputerowym) czy to np. w formie zespołów kart podstawowych planszy z kartami literniczymi, kartami z rysunkami do poszczególnych kadrów itp. Plansze pochodzą głównie z powieści graficznej "Achtung Zelig! Druga wojna" (scenariusz Krystian Rosiński/Rosenberg, wyd. 2004), jednego z najważniejszych projektów w historii polskiego komiksu.

 

Zadanie "Zakup kolekcji plansz komiksowych Krzysztofa Gawronkiewicza ukazujących Zagładę Żydów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej". Przystąpienie do programu przez muzeum było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.